The relationship between export, import and economic growth: The Malian case
İhracat, ithalat ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Mali örneği
- Tez No: 962020
- Danışmanlar: DR. MEMBRE ÉTUDIANT ERDEM BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez ihracat, ithalat ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi analiz eder. GSYİH'nin belirleyicisi olarak, değişken nihai tüketim harcamaları bu çalışmada analize eklenmiş ve sonuç yorumlanmıştır. Bu çalışmada, seri düzeltme, heteroskedascity, doğrusallık ve normallik gibi farklı testler kullanılarak değişkenler arasındaki durağanlık, tanı ve kararlılık kontrol etmek için birim kök testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki uzun ve kısa vadeli ilişkiyi belirlemek için otoregresif dağıtılmış gecikme (ARDL) modeli kullanılmıştır. 1972'den 2023'e kadar olan verileri analiz etmek için ekonometrik yazılım Eview12 kullanılmıştır. Birim kök testindeki bulgu sonucu, ADF, PP, KPSS ve NG-Perron testi kullanılarak tüm değişkenlerin I (0)'da durağan olduğunu. Seri düzeltme testi, seri korelasyonuna dair bir kanıt. Heteroskedascity testi, testin heteroskedascity sorunu olmadığını. Ancak, normallik testi, Jarques-Bera modeli kullanılarak dağıtılmış bir kalıntı normalliği ortaya koydu. Ayrıca, doğrusallık testi, değişkenler arasında doğrusal bir ilişki olduğunu gösterdi. Sınır testi prosedüründen ARDL modelinde, bulgu sonucu ihracat ile nihai tüketim harcamaları arasında ekonomik büyüme üzerinde uzun vadeli bir ilişki olduğunu ve ithalatın GSYİH üzerinde negatif bir etkiye sahip olduğunu gösterdi. Kısa hata düzeltme modelinde, ithalat ve nihai tüketim harcamalarının ekonomik büyümeyi pozitif etkilediği ortaya çıktı. Ampirik olarak, her iki değişken, ihracat ve nihai tüketim harcamaları bu analizde GSYİH düzeyini yükseltmeye önemli ölçüde katkıda bulunur. Ekonomik politikanın yatırımı teşvik edebilecek önemli bir faktör olduğu göz önüne alındığında, bu, GSYİH'yi yükseltmenin ihracatı çeşitlendirmek için gerekli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study mains to investigate the relationship between export, import and economic growth. As determinant of GDP, the variable final consumption expenditure has been added in this study to analysis and interpret the result. This paper employed unit root test to check the stationarity between the variables. The diagnostic and stability test were used to verify the authenticity of the variable by using different test like serial correction, heteroskedascity, linearity and normality. The autoregressive distributed lag (ARDL) model has been used to confirm the long and short run relationship between the variables. The econometric software Eview12 was used to analyze data from 1972 to 2023. The finding result in unit root test indicated that, all the variables were stationary at I (0) by using ADF, PP, KPSS and NG-Perron test. The serial correction test showed a no evidence of serial correlation. The heteroskedascity test indicated that, the test has no heteroskesdacity problem. However, the normality test revealed a residual normality distributed by using Jarques-Bera model. Furthermore, the linearity test indicated a linear relationship between variables. In ARDL model from bound test procedure, the finding result indicated a long run relationship between export and final consumption expenditure on economic growth and import has negative impact on GDP. In short error correction model, it appeared that, import and final consumption expenditure influence positively economic growth. Empirically, both variables, exports and final consumption expenditure contribute significantly to raising the GDP level in this analysis. Given that economic policy is a key factor that might encourage investment, this suggest that raising GDP is essential for diversifying exports.