Okul yöneticilerinin liderlik stilleri ile öğretmenlerin zaman yönetimi becerileri ve iş motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between leadership styles of school principals and time management skills and work motivations of teachers
- Tez No: 962029
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDOĞAN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, okul yöneticilerinin liderlik stilleri ile öğretmenlerin zaman yönetimi becerileri ve iş motivasyonları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüş ve 2024– 2025 eğitim-öğretim yılında Trabzon'daki 400 lise öğretmeninden oluşan bir örneklem üzerinde gerçekleştirilmiştir.Zaman yönetimi becerileri ile demokratik ve otokratik liderlik algıları arasında pozitif ve orta düzeyde, serbest liderlik ile ise negatif ve orta düzeyde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Benzer şekilde, iş motivasyonu da genel liderlik algılarıyla pozitif yönde ilişkilidir. Demokratik ve otokratik stillerle düşük düzeyde pozitif, serbest liderlikle ise düşük düzeyde negatif ilişkiler tespit edilmiştir. Cinsiyete göre liderlik algılarında anlamlı farklılıklar saptanmış; erkek öğretmenlerin algı puanları kadınlara kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak, okul yöneticilerinin öğretmenleri karar alma süreçlerine etkin biçimde dâhil etmesi, açık iletişimi teşvik etmesi ve güven temelli bir okul kültürü oluşturması önerilmektedir. Ayrıca, hizmet içi eğitim programları aracılığıyla demokratik liderlik davranışlarının yaygınlaştırılması ve benimsenmesi tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the leadership styles of school administrators and teachers' time management skills and work motivation. The research was conducted using a relational screening model and was conducted on a sample of 400 high school teachers in Trabzon in the 2024–2025 academic year. Positive and moderate significant relationships were found between time management skills and perceptions of democratic and autocratic leadership, and negative and moderate significant relationships were found with free leadership. Similarly, work motivation is also positively related to general leadership perceptions. Low-level positive relationships were found with democratic and autocratic styles, and low-level negative relationships were found with free leadership. Significant differences were found in leadership perceptions according to gender; male teachers' perception scores were found to be higher than female teachers. As a result, it is recommended that school administrators actively include teachers in decision-making processes, encourage open communication, and create a trust-based school culture. It is also recommended to disseminate and adopt democratic leadership behaviors through in-service training programs.