The role of childhood trauma and narcissism on the perception of dating violence
Çocukluk çağı travmaları ve narsizmin flört şiddeti algısındaki rolü
  1. Tez No: 962030
  2. Yazar: İREM UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyo-demografik değişkenlerin (cinsiyet, yaş, algılanan ekonomik durum, medeni durum), ilişkiyle ilgili değişkenler (ilişkinin süresi), şiddet geçmişi (aile içinde şiddete maruz kalmak, aile içinde şiddete tanık olmak), çocukluk çağı travmalarının (duygusal istismar, fiziksel istismar, fiziksel ihmal, duygusal ihmal, cinsel istismar, aşırı koruyuculuk) ve narsistik kişilik özelliklerinin (üstünlük, sömürücülük, otorite, kendine yeterlilik, kendine hayranlık, hak görme, gösterişçilik) fiziksel, psikolojik ve cinsel flört şiddeti algısı üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma, yaş ortalaması 26 olan, 215'i kadın ve 124'ü erkek olmak üzere toplam 339 katılımcı ile yürütülmüştür. Veriler, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği (ÇÇRTÖ), Flört Şiddeti Algısı Ölçeği (FŞAÖ), Narsistik Kişilik Envanteri (NKE) ve Demografik Bilgi Formu aracılığıyla toplanmıştır. Analizlerde Pearson korelasyon ve hiyerarşik regresyon yöntemleri kullanılmıştır. Bulgular, fiziksel flört şiddeti algısının kadın olma, ailede şiddete maruz kalmama, fiziksel istismar, cinsel istismar, aşırı koruma-kontrolcülük, teşhircilik ve hak görme ile yordandığını ortaya koymuştur. Ayrıca, psikolojik flört şiddetinin kadın olma, yaş, düşük gelir, fiziksel şiddet, sömürü ve hak sahibi olma ile yordandığı saptanmıştır. Cinsel istismarın kadın olma, yaş, düşük gelir, duygusal istismar, fiziksel istismar, fiziksel ihmal, aşırı koruma-kontrol, otorite ve hak görme ile öngörüldüğü tespit edilmiştir. Bulgular alanyazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim was to investigate the predictive role of socio-demographic variables (gender, age, perceived economic status, marital status), relationship-related variables (duration of romantic relationship,), violence history (experiencing violence within the family, witnessing violence within the family), childhood traumas (Emotional Abuse, Physical Abuse, Physical Neglect, Emotional Neglect, Sexual Abuse, Overprotection), and narsistic personality (Superiority, Exploitiveness, Authority, Self-sufficiency, Self-admiration, Entitlement, Exhibitionism) on dating physical violence perception. The study was conducted with 339 participants (215 women and 124 men), with a mean age of 26. Data were collected using the Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33), Perception of Dating Violence Scale (PDVS), Narcissistic Personality Inventory (NPI), and a Demographic Information Form. Pearson correlation and hierarchical regression analyses were used. The findings revealed that physical dating violence perception was predicted by being female, no exposure to violence in the family, physical abuse, sexual abuse, overprotection-control, exhibitionism, and entitlement. Moreover, psychological dating violence was predicted by being female, age, low income, physical abuse, exploitativeness, and entitlement. Sexual abuse was predicted by being female, age, low income, emotional abuse, physical abuse, physical neglect, overprotection-control, authority, and entitlement. The findings were discussed in the light of the literature.