Savunma sanayinde kullanılan çeliklerin standardizasyonu üretim yöntemleri ve kalite özelliklerinin muayenesi
Standardization of the defense industry steels,production methods and quality inspections
  1. Tez No: 962031
  2. Yazar: AYŞENUR İHTİYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANIL AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez kapsamında, savunma sanayinde kullanılan çelik malzemelerin üretim yöntemleri, kalite muayene süreçleri ve standardizasyon yaklaşımları sistematik olarak analiz edilmiştir. Savunma sanayi uygulamaları, yüksek dayanım, darbe emme kapasitesi, korozyon direnci ve termal stabilite gibi kritik mühendislik özelliklerini sağlayabilen malzemeleri gerektirmektedir. Bu bağlamda, çelikler zırh sistemlerinden mühimmat ve silah parçalarına kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Araştırmada ilk olarak zırh çelikleri, yüksek mukavemetli alaşımlı çelikler, paslanmaz çelikler ve ısıya/korozyona dayanıklı özel çelik türleri sınıflandırılarak, bu malzemelerin kimyasal bileşimi, faz yapıları ve mekanik performansları literatür ışığında değerlendirilmiştir. Devamında, çeliklerin üretiminde yaygın olarak kullanılan sürekli ve kokil döküm teknikleri, sıcak ve soğuk haddeleme prosesleri, normalizasyon, su verme ve temperleme gibi ısıl işlem uygulamaları ile çeşitli yüzey kaplama teknolojileri teknik detaylarıyla ele alınmış; her üretim aşamasının nihai malzeme performansına etkisi irdelenmiştir. Çalışmanın bir diğer bileşeni olan standardizasyon bölümünde; ISO, ASTM ve MIL-STD gibi uluslararası normların yanı sıra TSE ve Türk savunma sanayiine özgü standartlar karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu bağlamda, standartlara uygunluk düzeyinin üretim kalitesi ve performans kararlılığı üzerindeki belirleyici rolü vurgulanmıştır. Kalite kontrol süreçleri kapsamında, çekme, sertlik ve darbe testleri gibi mekanik karakterizasyon yöntemlerine ek olarak, metalografik incelemeler, tane boyutu analizleri ve tahribatsız muayene teknikleri (UT, MT, PT, RT) değerlendirilmiştir. Ayrıca, çeliklerin çevresel etkilere karşı dayanımı; korozyon testleri ve termal şok analizleri ile detaylandırılmıştır. Tez sonucunda; savunma sanayii uygulamaları için malzeme seçiminde dikkat edilmesi gereken mühendislik parametreleri ortaya konmuş, üretim süreçlerinin iyileştirilmesine yönelik teknik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the production methods, quality inspection processes, and standardization approaches of steel materials used in the defense industry are systematically analyzed. Defense industry applications require materials that can provide critical engineering properties such as high strength, impact absorption capacity, corrosion resistance, and thermal stability. In this context, steels find a wide range of applications from armor systems to ammunition and weapon components. Initially, armor steels, high-strength low alloy (HSLA) steels, stainless steels, and special steels resistant to heat and corrosion were classified and evaluated in terms of their chemical composition, phase structures, and mechanical performance based on the literature. Subsequently, widely used steel production techniques such as continuous and ingot casting, hot and cold rolling processes, heat treatment applications including normalization, quenching and tempering, and various surface coating technologies were examined in technical detail. The effects of each production stage on the final material performance were also discussed. Another significant component of the study is the standardization aspect, in which international standards such as ISO, ASTM, and MIL-STD, as well as national standards such as TSE and those specific to the Turkish defense industry, were comparatively analyzed. In this regard, the critical role of compliance with standards in ensuring production quality and performance stability was emphasized.Within the scope of quality control processes, mechanical characterization methods such as tensile, hardness, and impact tests were evaluated along with metallographic analyses and grain size assessments. In addition, non- destructive testing techniques (UT, MT, PT, RT) were examined. The environmental durability of steels was also detailed through corrosion tests and thermal shock analyses. As a result of the thesis, engineering parameters to be considered in material selection for defense industry applications were identified, and technical recommendations were provided for the optimization of production processes.