Müze kavramının değişen tanımı ve sanat müzelerinin evrimi
The evolving definition of the museum and the evolution of art museums
- Tez No: 962052
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESTE GÖKÇE PARSEHYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez, müze kavramının tarihsel süreç içindeki dönüşümünü ve küresel ölçekte geçirdiği yapısal değişimleri incelemektedir. Britanya Müzesi, Prado Müzesi, Kunstkamera Müzesi, Altes Müzesi, Pekin Ulusal Müzesi, Louvre Müzesi ve Louvre Abu Dhabi Müzesi gibi farklı kültürel coğrafyalara ait müzeler, kuruluş süreçleri, misyonları, yönetim yapıları, koleksiyon edinme yöntemleri ve dijitalleşme çalışmaları açısından karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Tezde, müzelerin yalnızca eser sergileyen kurumlar olmaktan çıkıp, uluslararası kültürel aktörler haline geldikleri ve bu süreçte özellikle şubeleşme stratejilerinin ön plana çıktığı savunulmaktadır. Araştırmada, tarihsel ve toplumsal dinamiklerin müzelerin yapısını nasıl dönüştürdüğü ve Orta Doğu'nun özellikle Louvre Abu Dhabi örneği üzerinden küresel kültürel sahnede nasıl yükselen bir aktör haline geldiği ortaya konulmuştur. Modern müzeciliğin, eğitim, iletişim, kültürel diplomasi ve ekonomik işlevleri kapsayan çok yönlü bir yapıya evrildiği vurgulanmış; müzelerin çağa uyum sağlayabilmeleri için dijitalleşme, şubeleşme ve toplumla aktif etkileşim stratejileri geliştirmeleri gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the historical evolution of the museum concept and the structural transformations it has undergone on a global scale. Museums from different cultural regions—such as the British Museum, Prado Museum, Kunstkamera Museum, Altes Museum, National Museum of China, Louvre Museum, and Louvre Abu Dhabi—are comparatively analyzed in terms of their establishment processes, missions, management structures, methods of collection acquisition, and digitalization efforts. The thesis argues that museums have evolved from merely exhibiting artifacts to becoming international cultural actors, with branch expansion strategies playing a particularly prominent role in this transformation. The research highlights how historical and social dynamics have reshaped the structure of museums and how the Middle East, especially through the example of the Louvre Abu Dhabi, has emerged as a rising actor on the global cultural stage. It is emphasized that modern museology has evolved into a multi- dimensional structure encompassing education, communication, cultural diplomacy, and economic functions. The study concludes that in order for museums to adapt to contemporary demands, they must develop strategies focused on digitalization, branch expansion, and active engagement with society.