Kişiliğin korunması
Protection of personality
- Tez No: 962061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Çalışmamızın konusunu“Kişiliğin Korunması”oluşturmaktadır. Hem ülkemiz hukuk sisteminde hem de yabancı hukuk sistemlerinde kişi en temel hukuki kavramlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişi kavramının net olarak izah edilebilmesi için öncelikle kişiliğin ortaya konması gerekmektedir. En temel sınıflandırmayla kişi kavramı gerçek kişi ve tüzel kişi olmak üzere iki ana kategoriye ayrılmakta olup, günlük hayatımızın her aşamasında, gerçekleştirilen tüm hukuki işlemlerde bu kavramlarla sürekli karşılaşılmaktadır. Bunun bir neticesi olarak da gerek ulusal gerek uluslararası kaynaklarda kişiye büyük önem atfedilmiş olup, onu tarif eden, kapsamını belirleyen, güvence altına alan çok sayıda düzenleme yapılmıştır. Tezimizde ilk olarak; kişi ve kişilik kavramları incelenmiş, kişilerin türleri, kişiliğin nitelikleri, kişilik hakkının kapsamına giren değerler detaylıca ele alınmıştır. Akabinde, kişilik hakkının korunmasına ilişkin ulusal ve uluslararası kaynaklara yer verilmiş; kişilik hakkının ihlali için aranan koşullar genel koşullar ve özel koşullar olmak üzere ikili ayrımda kaleme alınmıştır. Son kısımda ise; ülkemiz mevzuatı kapsamında kişilik hakkının korunması için başvurulabilecek yargı yolları sırayla açıklanmıştır. Tezimizde yerli ve yabancı doktrindeki görüşlere sıklıkla değinilmiş, tartışmalı noktalardan bahsedilmiş ve bunlar aydınlatılmaya çalışılmıştır. Öte yandan, güncel yargı kararlarından da bahsedilerek uygulamadaki örnekler ve yaklaşımlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is“Protection of Personality”. Person is one of the most fundamental legal concepts both in our country's legal system and in foreign legal systems. To explain the concept of a person clearly, it is first necessary to define personality. With the most basic classification, the concept of person is divided into two main categories natural person and legal person, and these concepts are constantly encountered at every stage of our daily lives and in all legal transactions. As a result of this, both national and international sources have attributed great importance to the person, and many regulations have been made to define it, determine its scope, and guarantee it. In our thesis, firstly, the concepts of person and personality are analyzed, and the types of persons, the qualities of personality, and the values within the scope of the right of personality are discussed in detail. Subsequently, national and international sources on the protection of the right of personality are given, and the conditions sought for the violation of the right of personality are written in two categories general conditions and special conditions. In the last part; the judicial remedies that can be applied for the protection of the right of personality under the legislation of our country are explained in order. In our thesis, the opinions in domestic and foreign doctrine are frequently mentioned, controversial points are mentioned and these are tried to be clarified. On the other hand, current judicial decisions are also mentioned and examples and approaches in practice are presented.