Milli Kütüphane yazmalar koleksiyonunda bulunan 06 MİL YZ B 535-1 demirbaş nolu Mushaf-ı Şerif'in tezhip bakımından incelenmesi
Examination of the 'Mushaf-i Sharif no. 06 MİL YZ B 535-1' in the National Library manuscript collection in terms of illumination
  1. Tez No: 962065
  2. Yazar: CİHAD İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sanat ve kültürün beşiği olan Türkiye, çoğu medeniyete ev sahipliği yaparak zengin bir kültür barındırmaktadır. Bu sayede pek çok sanatla hemhal olup gelişerek tüm dünyaya diğer alanlardaki gibi sanatıyla da kendini kanıtlamıştır. Yazma eserler, türbeler, camiler ören yerleri ve müzeleriyle her santiminde tarih ve medeniyet barındıran vatanımızda sanata çok önem verilmiştir. Çalışmamıza konu olan Mushaf-ı Şerîf Milli Kütüphane Yazmalar Koleksiyonunda bulunmaktadır. Araştırılan yazma eser tezhip bakımından incelenmiştir. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezhip sanatı, tezhip sanatının Mushaf-ı Şerîf'lerde kullanılan bölüm ve özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. İlk bölümde tezhip sanatının özellikleri, dönemlere göre ve İran-Osmanlı tezhip özellikleri anlatılmaktadır. İkinci bölümde Mushaf-ı Şerîf'in belirli sayfalarının çizimleri yapılarak detaylı biçimde açıklamaları yapılmıştır. Bu çalışmada böyle şahane eserlerin sanatsever ve araştırmacıların ilgisine sunmak, detaylarına bakıldığında eserin ne kadar zarif bir şekilde yazıldığı ve bezendiğini, genel olarak incelendiğinde ise tabiattan esinlenerek dönem renk ve özelliklerine göre tasarım şekillerinin nasıl zenginleştirildiğini herkesle paylaşmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey, the cradle of art and culture, has a rich culture by hosting many civilizations. Thanks to this, it has become one with many arts and has developed, proving itself to the whole world with its art as in other areas. In our country, which contains history and civilization in every inch with its manuscripts, tombs, mosques, historical sites and museums, great importance has been given to art. The researched manuscript was examined in terms of illumination. The study consists of two main sections. In the introduction section, information is given about the art of illumination, the sections and features of the art of illumination used in Mushaf-ı Sherîfs. In the first section, the characteristics of the art of illumination, the characteristics of the Iranian-Ottoman illumination according to the periods are explained. In the second section, drawings of certain pages of the Mushaf-ı Şerîf are made and detailed explanations are made.The aim of this study is to present such magnificent works to the attention of art lovers and researchers, to share with everyone how elegantly the work is written and decorated when examined in detail, and how the design forms are enriched according to the colors and characteristics of the period, inspired by nature, when examined in general.