CMR kapsamında taşıyıcının hasardan doğan sorumluluğu
The carrier's liability for damage under the CMR convention
- Tez No: 962068
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN DEMİRKAPI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
“CMR Kapsamında Taşıyıcının Hasardan Doğan Sorumluluğu”başlıklı bu çalışmada, Karayolu ile Uluslararası Eşya Taşıma Sözleşmeleri Hakkında Konvansiyon (CMR) uyarınca taşıyıcının üstlenmiş olduğu taşıma sürecinde eşyanın hasarlanmasından doğan sorumluluğu incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde CMR Konvansiyonu'nun tarihçesi, hukuki niteliği ve uygulanma şartları üzerinde durulmuş, ikinci bölümde taşıyıcının sorumluluğunun hukuki niteliği, taşıyıcının sorumluluğunun başlangıcı ve sona ermesi ile taşıyıcının eşyada meydana gelen hasarlardan sorumlu tutulabilmesinin şartları incelenmiştir. Üçüncü bölümde taşıyıcının sorumluluğunun kapsamı, taşıyıcının eşyanın hasara uğraması halinde ödeyeceği tazminat miktarı ve tazminat üst limitinin hesaplanması, taşıyıcının sorumluluğunu ortadan kaldıran genel ve özel sebepler ile taşıyıcının sorumluluğunu daraltan ve taşıyıcının sorumluluğunu genişleten haller ele alınmıştır. Son olarak dördüncü bölümde ise eşyanın hasarlanması neticesinde meydana gelen zararlara ilişkin talep haklarının kullanılması, davalı ile davacı kavramları, talep hakkının kaybedilmesi, ispat külfeti ve zamanaşımı süreleri üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümünde ise çalışma neticesinde konu ile ilgili tespit ve değerlendirmeler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis, titled“The Carrier's Liability for Damage under the CMR Convention,”examines the liability of the carrier for damage to goods during the transport process undertaken within the scope of the Convention on the Contract for the International Carriage of Goods by Road (CMR). In the first chapter of this study, the historical development, legal character, and conditions of applicability of the Convention on the Contract for the International Carriage of Goods by Road (CMR) are examined. The second chapter explores the legal nature of the carrier's liability, the commencement and termination of the period of liability, and the legal prerequisites for holding the carrier liable for damage to the goods. The third chapter is dedicated to the scope of the carrier's liability, including the quantification of damages payable in the event of loss or damage to the goods, the calculation of the maximum compensation limits, as well as the general and specific grounds for exoneration. Additionally, this chapter addresses circumstances under which the carrier's liability may be either limited or aggravated. The final chapter focuses on the procedural and substantive aspects of claims arising from damage to goods, including the identification of the parties entitled to sue or be sued, the forfeiture of the right to claim, the allocation of the burden of proof, and the statutory limitation periods applicable under the CMR Convention. The conclusion section presents the findings and assessments derived from the overall study.