CMR Konvansiyonu kapsamında taşıyıcının ifa engelleri
Barriers to performance of the carrier under the CMR Convention
- Tez No: 856843
- Danışmanlar: DR. İLKNUR ULUĞ CİCİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
“CMR Konvansiyonu Kapsamında Taşıyıcının İfa Engelleri”başlıklı bu çalışmamızda taşıma hukukunun temeli olan taşıyıcının sorumluluğu konusu, taşıyıcının ifa engelleri yönünden incelenmektedir. Çalışmada taşıyıcının yükümlülükleri, bu yükümlülüklerin kapsamı ve ifa engeli teşkil eden hallerin ayrıntılı olarak açıklanması amaçlanmıştır. İfa engeli meydana geldiğinde hangi kurallara göre karar verileceği araştırılmıştır. İlk bölümde taşıyıcının yükümlülükleri, CMR Konvansiyonu'nun uygulama alanı ve uygulanacak hukuk konusuna yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise taşıyıcının ifa engelleri açıklanmıştır. CMR'de daha çok zıya, hasar ve gecikme hallerine ilişkin hükümler yer almaktadır. Ancak bu çalışmada zıya, hasar ve gecikme durumları dışında kalan taşıyıcının diğer ifa engelleri de incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study titled“Barriers to Performance of the Carrier under the CMR Convention”, the liability of carrier, which is the basis of the law of carriage, is examined in terms of the barriers to performance of the carrier. In this study, it is aimed to explain in detail the obligations of the carrier, the scope of these obligations and circumstantes that constitute an barrier to performance. The rules to be applied when a barrier to performance arises have been investigated. In the first part, the obligations of the carrier, the scope of application of the CMR Convention and the applicaple law are explained. In the second part, the carrier's barriers to performance are analzyed. The CMR mostly contains articles on loss, damage and delay. However, in this study, other barriers to performance of the carrier other than loss, damage and delay are also included.