5. sınıf matematik ders planlarının öğretim ilkeleri ve teknoloji entegrasyonu açılarından incelenmesi
An analysis of 5th grade mathematics lesson plans in terms of instructional principles and technology integration
- Tez No: 962069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, 5. sınıf matematik ders planlarının öğretim ilkeleri ve teknoloji entegrasyonu açılarından incelenmesini amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseninin kullanıldığı araştırmada, İstanbul ilindeki bir özel okulun 2023–2024 eğitim-öğretim yılına ait, 5. sınıf düzeyinde kullanılan 187 ders saatlik matematik ders planı analiz edilmiştir. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen ve iki bölümden oluşan“Ders Planı İnceleme Formu”kullanılmıştır. Formun her bölümü, ikişer uzmanın görüşü alınarak yapılandırılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda, ders planlarının öğretim ilkelerine genel olarak yüksek düzeyde uygunluk gösterdiği, ancak psikomotor alana yönelik etkinliklerin, öğrenci-öğrenci etkileşiminin, üst düzey bilişsel becerilere yönelik etkinliklerin ve alternatif değerlendirme yöntemlerinin sınırlı kaldığı belirlenmiştir. Teknoloji entegrasyonu açısından ise ders planlarında yer alan içeriklerin büyük ölçüde kullanıma ve öğrenciye uygun olduğu görülmüştür. Pedagoji odaklı entegrasyonun, teknolojinin öğrenme sürecine işlevsel katkı sunacak şekilde kullanımıyla; öğrenci odaklı entegrasyonun ise en yaygın biçimde öğrenci-öğretmen ve öğrenci-materyal etkileşimini destekleyecek şekilde gerçekleştirildiği belirlenmiştir. Bununla birlikte, teknolojinin öğretim anlayışını dönüştürme ve öğrencilerin yaratıcılıklarını harekete geçirme potansiyelinin sınırlı düzeyde kullanıldığı tespit edilmiştir. Kullanılan teknolojik araçların genellikle çok amaçlı ve işlevsel biçimde tercih edildiği, en yaygın kullanıma sahip araçların ise Desmos Classroom, Mathplayground, çeşitli web siteleri ve GeoGebra olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine 5th grade mathematics lesson plans in terms of instructional principles and technology integration. The research was designed as a case study, one of the qualitative research methods. Within this scope, a total of 187 hours of 5th grade mathematics lesson plans used during the 2023–2024 academic year in a private school located in Istanbul were analyzed. As data collection tool, the“Lesson Plan Review Form,”developed by the researcher and consisting of two sections, was used. Each section of the form was structured based on the opinions of two experts. The analysis revealed that the lesson plans were generally highly aligned with instructional principles; however, activities related to the psychomotor domain, student-to-student interaction, tasks promoting higher-order thinking skills, and the use of alternative assessment methods were found to be limited. In terms of technology integration, the content in the lesson plans was found to be largely suitable for implementation and appropriate for students. It was determined that pedagogy-oriented technology integration was most frequently used to functionally support the learning process, while student-oriented integration was predominantly aimed at enhancing student-teacher and student-material interaction. Nevertheless, the potential of technology to transform instructional approaches and foster students' creativity was found to be underutilized. The technological tools used in the lesson plans were generally employed for multiple and functional purposes, with the most frequently used tools being Desmos Classroom, Mathplayground, various websites, and GeoGebra.