Yapay zekâ destekli ve ARCS temelli İngilizce öğretiminin öğrenen özerkliği ve motivasyonu üzerindeki etkisi
The impact of artificial intelligence-supported and ARCS-based English language teaching on learner autonomy and motivation
  1. Tez No: 962070
  2. Yazar: DİLARA ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, ARCS Motivasyon Modeli temelinde yapılandırılan ve yapay zekâ destekli olarak uygulanan İngilizce öğretim tasarımının, İstanbul'daki özel bir okulda öğrenim gören 24 beşinci sınıf öğrencisinin İngilizce öğrenme motivasyonu ve öğrenen özerkliği üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma, tek gruplu ön-test ve son-test zayıf deneysel desen ile yürütülmüştür. Altı hafta süren uygulamada çeşitli yapay zekâ araçları ve ARCS modeline dayalı etkinlikler kullanılmıştır. Veriler, motivasyon ve özerklik ölçekleri ile toplanmış; özerklik verileri eşleştirilmiş t-testi, motivasyon verileri ise Wilcoxon sıralı toplamlar testi ile analiz edilmiştir. Bulgular, ön test ve son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Sonuçlar, kısa süreli müdahalelerin bu tür değişkenler üzerinde sınırlı etkisi olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of an artificial intelligence (AI)-supported English instructional design, structured around the ARCS Motivational Model, on the English learning motivation and learner autonomy of 24 fifth-grade students attending a private school in Istanbul. The research adopted one group pretest and posttest experimental design. Over a six-week period, the implementation integrated various AI tools alongside ARCS-based activities. Data were collected through English learning motivation and learner autonomy scales. Learner autonomy data were analyzed using paired samples t-tests, and motivation data with the Wilcoxon signed-rank test. Findings indicated no statistically significant difference between pre- and post-test scores. The results suggest that short-term instructional interventions may have limited effects on affective factors such as motivation and autonomy.