Evli çiftlerde iletişimin mutluluk üzerine etkisi
The impact of communication on happiness among married couple
  1. Tez No: 962087
  2. Yazar: EZGİ SÜTÇÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA GÖKÇE TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, evli çitlerde iletişimin mutlulukları üzerine etkisini inceleme konusunu ele almaktadır. Bu amaçla, evlilik, iletişim, iletişim becerileri, mutluluk anahtar kelimeleri tanımlanmıştır. Araştırmaya Türkiye'de ikamet eden 18 yaş ve üzeri evli bireyler içerisinde bulunan 164 Kadın, 91 Erkek toplam 255 kişi gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Katılımcılara gönüllü onam formu, demografik bilgi formu, Etkili İletişim Becerileri Ölçeği, Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu uygulanmıştır. Araştırmada, ölçeklerin güvenilirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu analizlerin sonunda, ölçeklerin yapılarının gerçekliği doğrulanmış, güvenilir oldukları tespit edilmiştir. Verilerin analizi, SPSS Paket programı kullanılarak t-test, one way anova, ilişkisel korelasyon ve regresyon yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, evli bireylerin etkili iletişim becerilerinin genel olarak yüksek seviyede olduğu ve bu becerilerin mutluluk düzeyleri ile pozitif yönde anlamlı bir ilişki gösterdiği bulunmuştur. İletişim becerilerindeki artışın, genel mutluluk düzeylerini olumlu yönde etkilediği ortaya konulmuştur. Cinsiyet değişkeni açısından, kadınların etkin dinleme ve empati düzeylerinin erkeklere göre anlamlı biçimde daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Ancak mutluluk düzeyleri açısından kadın ve erkekler arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Yaş, eğitim durumu ve evlilik süresi gibi demografik değişkenlere göre ise etkili iletişim becerileri ve mutluluk düzeylerinde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Elde edilen bulgular, iletişim becerilerinin evlilik ilişkilerinde mutluluğu artırıcı önemli bir faktör olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, mutluluğun çok boyutlu bir yapı olduğu, dolayısıyla iletişim becerilerinin yanı sıra kişilik özellikleri, stres düzeyi ve yaşam koşulları gibi başka değişkenlerin de bireysel mutluluk üzerinde etkili olduğu anlaşılmaktadır. Bu bağlamda, evlilik danışmanlığı ve psikososyal müdahalelerde iletişim becerilerinin geliştirilmesine yönelik çalışmaların desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of communication on the happiness of married couples. To this end, the key concepts of marriage, communication, communication skills, and happiness are defined. The research sample consisted of 255 married individuals (164 women and 91 men) aged 18 years and older, residing in Turkey, who participated voluntarily. Participants completed a voluntary consent form, a demographic information form, the Effective Communication Skills Scale, and the Oxford Happiness Questionnaire–Short Form. Reliability analyses of the scales were conducted, confirming the validity and reliability of the instruments. Data were analyzed using the SPSS software package through t-tests, one-way ANOVA, correlational analysis, and regression analysis. The results indicated that married individuals generally possess high levels of effective communication skills, and these skills are positively and significantly associated with their levels of happiness. Enhancements in communication skills were found to positively influence individuals' marital satisfaction and overall happiness. In terms of gender differences, women exhibited significantly higher levels of active listening and empathy compared to men. However, no significant differences were found between men and women regarding happiness levels. Additionally, demographic variables such as age, educational attainment, and duration of marriage did not yield significant differences in either communication skills or happiness levels. Overall, the findings highlight that communication skills are a crucial factor in promoting happiness within marital relationships. Nevertheless, given that happiness is a multidimensional construct, other variables—such as personality traits, stress levels, and living conditions—also influence individual happiness. In light of these findings, it is recommended that interventions aimed at enhancing communication skills be supported in marriage counseling and psychosocial practices.