Gümüş ekonomı̇ bağlamında yaşlı nüfusun ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the impact of the elderly population on economic growth in the context of silver economy
  1. Tez No: 962089
  2. Yazar: SEREN BAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİN TABAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Maliye ve Mali Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Nüfusun yaşlanması, günümüz toplumlarının karşı karşıya olduğu en önemli demografik dönüşümlerden biridir. Bu süreç, toplumların sosyal yapısını ve ekonomik büyüme dinamiklerini etkilemekte olup, politika yapıcılarını yaşlanan nüfusun ekonomik katkılarını artırmaya yönelik yeni stratejiler geliştirmeye yönlendirmektedir. Özellikle“gümüş ekonomi”kavramı, yaşlı bireylerin üretim ve tüketim süreçlerine aktif katılımını teşvik ederek sürdürülebilir ekonomik büyüme sağlama amacını taşımaktadır. Çalışmada, nüfus yaşlanması ve gümüş ekonomi kavramları teorik olarak incelenmiş, literatürde nüfus yaşlanmasıyla yakından ilişkili olan nüfus artış oranı, yaşlı bağımlılık oranı, işgücüne katılım oranı ve gayri safi sermaye oluşumu değişkenlerinin kişi başına düşen GSYH üzerindeki etkileri, gelişmekte olan E7 ülkeleri örneği alınarak ampirik olarak incelenmiştir. Panel veri analiz yöntemlerinin kullanıldığı çalışmanın sonuçlarına göre, yaşlı bağımlılık oranının kişi başına düşen GSYH oranı üzerinde anlamlı ve negatif etkisi olduğu görülmüştür. Yaşlı bağımlılık oranındaki %1'lik bir artış kişi başına düşen GSYH oranını -%0,593 oranında azaltmaktadır. Benzer şekilde, nüfus artış oranının da kişi başına düşen GSYH oranı üzerinde negatif etkisi bulunmaktadır ve nüfus artış oranındaki %1'lik bir artış kişi başına düşen GSYH oranını -%3,527 oranında azaltmaktadır. Gayri safi sermaye oluşum oranının ise kişi başına düşen GSYH oranı üzerinde pozitif yönlü etkisi bulunmaktadır. Gayri safi sermaye oluşum oranındaki %1'lik bir artış kişi başına düşen GSYH oranını %0,313 oranında artırmaktadır. İşgücüne katılım oranı ise GSYH üzerinde anlamlı bir etkiye sahip değildir. Sonuç olarak; yaşlı bağımlılık oranının artışı kişi başına düşen GSYH üzerinde negatif yönlü bir etki oluşturmaktadır. Buna göre, ekonomik büyüme ve ekonomik kalkınma için yaşlanan nüfus yapısına uyum sağlayacak yapısal reformlara önem verilmesi, toplumların geleceği için kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Population aging is one of the most important demographic transformations facing today's societies. This process affects the social structure and economic growth dynamics of societies, leading policy makers to develop new strategies to increase the economic contribution of aging populations. In particular, the concept of“silver economy”aims to achieve sustainable economic growth by encouraging the active participation of older individuals in production and consumption processes. In this study, the concepts of population aging and silver economy are examined theoretically, and the effects of population growth rate, elderly dependency ratio, labor force participation rate and gross capital formation variables, which are closely related to population aging in the literature, on GDP per capita are empirically examined by taking E7 developing countries as a sample. According to the results of the study using panel data analysis methods, the elderly dependency ratio has a significant and negative effect on the GDP per capita. A 1% increase in the elderly dependency ratio decreases the GDP per capita by -0.593%. Similarly, the population growth rate has a negative impact on the GDP per capita ratio and a 1% increase in the population growth rate decreases the GDP per capita ratio by -3.527%. Gross capital formation rate, on the other hand, has a positive effect on GDP per capita. A 1% increase in the gross capital formation rate increases the GDP per capita by 0.313%. The labor force participation rate, on the other hand, does not have a significant effect on GDP. As a result, the increase in the elderly dependency ratio has a negative effect on GDP per capita. Accordingly, it is of critical importance for the future of societies to give importance to structural reforms that will adapt to the aging population structure for economic development and economic development.