God of War: Ragnarok'ta 3D çevre tasarımının hikaye anlatımı ve seviye tasarımı arasındaki ilişki
The relationship between 3D environmental design, narrative, and level design in God of War: Ragnarok
  1. Tez No: 962090
  2. Yazar: YUSUF SALİH ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışma, God of War: Ragnarok oyununda 3D çevre tasarımının hikâye anlatımı ve seviye tasarımı ile olan ilişkisini incelemektedir. Çevresel hikâye anlatımı, oyun dünyasındaki görsel ve mekânsal unsurlar aracılığıyla oyuncuya dolaylı yollarla bilgi aktaran bir anlatım biçimidir. Çevresel tasarım, modern video oyunlarında yalnızca estetik bir unsur olmakla kalmayıp, aynı zamanda anlatının derinleşmesini sağlayan ve oyuncu yönlendirmesini destekleyen işlevsel bir yapı olarak öne çıkmaktadır. Oyunda kullanılan renk paletleri, ışıklandırma, çevresel düzenlemeler ve ipuçları hem hikâyenin görsel olarak pekiştirilmesine hem de oyuncunun mekânda doğru biçimde yönlendirilmesine hizmet etmektedir. Bu tezde, God of War: Ragnarok'tan seçilen sahneler yakın okuma ve mekânsal çözümleme yöntemleriyle analiz edilmiştir. Bu analizler, çevresel tasarım unsurlarının anlatıya nasıl entegre edildiğini ve oyuncu deneyimini nasıl biçimlendirdiğini ortaya koymaktadır. Araştırma, 3D çevre tasarımı ile seviye tasarımı arasındaki ilişkinin oyun dünyasının bütünlüğü ve anlatısal sürekliliği açısından taşıdığı önemi vurgulamaktadır. Böylece çalışma, dijital oyun tasarımı alanında çevresel hikâye anlatımının kuramsal temellerine katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between 3D environmental design, narrative, and level design in the video game God of War: Ragnarok. Environmental storytelling is a narrative technique that conveys information to the player indirectly through visual and spatial elements within the game world. In modern video games, environmental design functions not only as an aesthetic component but also as a structural element that deepens the narrative and supports player guidance. The use of color palettes, lighting, environmental arrangements, and visual cues in the game serves both to reinforce the story visually and to facilitate player navigation within the space. In this thesis, selected scenes from God of War: Ragnarok are analyzed through close reading and spatial analysis methods. These analyses reveal how environmental design elements are integrated into the narrative and how they shape the player experience. The research highlights the importance of the relationship between 3D environmental design and level design in terms of the coherence of the game world and the continuity of the narrative. Thus, this study aims to contribute to the theoretical foundations of environmental storytelling within the field of digital game design.