Use of expanded metals as shear/confinement reinforcement in concrete members phase 1: Axially loaded columns
  1. Tez No: 9621
  2. Yazar: MEHMET SEÇKİN YANARATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNEY ÖZCEBE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Genişlet i İmiş Metalin Betonarme Kolonlarda Gövde Donatısı Olarak Kullanımı Birinci Bölüm : Eksenel Yüklü Kolonlar YANARATEŞ, M. Seçkin Yüksek Lisans Tezi, înş. Müh. Bl. Tez Yöneticisi : Yard. Doç. Dr. Güney özcebe Mayıs 1990, 101 Sayfa Bu çalışmada, genişletilmiş metalle sargılanmış betonarme kolonların eksenel yük altında davranışları incelenmiştir. Bu amaçla, deney elemanlarının tam boyutlarına ve genişletilmiş metalin sarım şekline karar vermek için 5 pilot eleman öncelikle denenmiştir. Bu elemanların sonuçlarına göre, iki seri olarak, S genişletilmiş metali i prizma, 8 beton prizma, £ genişletilmiş metali i kolon denenmiştir. Bunlara ek olarak, £ klasik - etriyeli- kolon, yıpratılıp genişletilmiş metalle tamir edildikten sonra denenmiştir. Kolon elemanların deney sonuçları değişik beton davranış modelleriyle ve prizmatik elemanların deney sonuçlarının kombinasyonuyla mukayese edilmiştir. Buna göre, genişletilmiş metalle sargılanmış - v -kolonlarda: a. Eksenel yük altında, herhangi bir dayanım artışı olmamaktadır. b. Gerilme- birim deforrnasyon eğrisinde, maksimum yükten sonra, bir dayanım düşüşü olmakla beraber, yüksek birim deformasyonlarda bile dayanım gösterebilmektedir. Anahtar kelimeler s genişletilmiş metal, betonarme kolon, eksenel basınç yükü, prizma, onarım, yük- birim deforrnasyon eğrisi Bilim Sayısal Kodu : 624-03-01 - vı -
Özet (Çeviri)
OBSTRUCT Use Of Expanded Metals fls Shear / Confinement Reinforcement In Concrete Members Phase 1 s Oxially Loaded Columns YflNfiRflTES, Mehmet Seçkin M.S. in Civil Engineering Supervisor : Assist. Prof. Dr. Guney Ozcebe May 1990, 101 pages The behavior of reinforced concrete columns confined by EMM was investigated, under uniaxial compressive load. First, 5 pilot specimens were tested to define dimensions and confinement configuration of test specimens. Then, S expanded metal mesh confined prisms, fl pure concrete prisms and £ expanded metal mesh confined reinforced concrete columns were tested in two series. Moreover, 2 classical- tied- columns, after damaging were repaired by using expanded metal mesh confinement and additional longitudinal bars, and tested. The results were compared with the previously proposed concrete mathematical models and with the - iii -combination of test results of prisms. The results indicate that, in an expanded metal mesh confined column s a. Under uniaxial compressive load, there exists no strength increase. b. Of ter the maximum load, on stress-strain relationship, there exists a sharp drop in strength, however at large strain levels, specimens have strength. Key words : expanded metal mesh, reinforced concrete column, uniaxial compressive load, prisms, repair, load- strain relationship. Science Code : S24-03-01 - iv -