Yapay zekâ (Chatgpt) algoritmasının olasılık model çözümlerinin incelenmesi
Analysis of probability model solutions by the artificial intelligence (Chatgpt) algorithm
- Tez No: 962115
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM İNCİ KUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, OpenAI tarafından geliştirilen GPT-4o modelinin sekiz aylık süreçteki olasılık problemleri çözme becerisinde gösterdiği gelişimi incelemek amaçlanmıştır. Çalışma, genel tarama modeline dayalı betimsel bir çalışmadır. Çalışma kapsamında, 4 farklı düzeyde ve her düzeyde farklı zorluk seviyesine (kolay, orta ve zor) sahip toplam 38 olasılık problemi modellenmiş ve GPT-4o'nun yanıtları; doğruluk, işlem basamaklarının tutarlılığı bakımından sekiz aylık süre aralıklarla değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre CHATGPT'nin sekiz ay önceki ve sonraki problem çözme ölçümleri arasındaki başarı farkı sadece istatistiksel olarak anlamlı değil, aynı zamanda pratik olarak da dikkat çekici düzeydedir. ChatGPT'nin problem çözme becerisinin zaman içinde farklı zorluk düzeylerinde istatistiksel olarak performans artışı gösterdiği, özellikle tüm düzeyler topluca ele alındığında genel başarı oranının anlamlı düzeyde iyileştiği belirlenmiştir. Bulgular, modelin özellikle koşullu olasılık, birleşim/kesişim olayları yapısındaki problemlerde belirgin bir performans artışı gösterdiğini ortaya koymaktadır. Aynı zamanda modelin çözüm sürecini daha açıklayıcı ve sistematik biçimde sunma becerisinde de gelişmeler gözlemlenmiştir. Sonuçlar, GPT-4o'nun olasılık tabanlı akıl yürütme konusundaki potansiyelini ve bu yetkinliğin zamanla nasıl evrildiğini ortaya koymakta; eğitimde ve karar destek sistemlerinde bu modellerin kullanımına dair önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, aims to examine the development of the GPT-4o model, developed by OpenAI, in solving probability problems over an eight-month period. The research is a descriptive study based on a general survey model. Within the scope of the study, a total of 38 probability problems were modeled across four different levels, each containing tasks of varying difficulty (easy, medium, and hard). GPT-4o's responses were evaluated at regular intervals over eight months in terms of accuracy and the consistency of solution steps. According to the findings, the difference in problem-solving performance between the initial and final evaluations of ChatGPT over the eight-month period is not only statistically significant but also practically noteworthy. It was determined that ChatGPT's problem-solving ability statistically improved over time at different difficulty levels, and when all levels were considered together, the overall success rate showed a meaningful enhancement. The results indicate that the model demonstrated a noticeable increase in performance, particularly in problems involving conditional probability and union/intersection events. Additionally, improvements were observed in the model's ability to present its solution process in a more explanatory and systematic manner. The findings highlight the potential of GPT-4o in probability-based reasoning and demonstrate how this competence has evolved over time, offering important insights into the use of such models in education and decision-support systems.