Ortaokul matematik öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme süreçlerine yönelik yaklaşımları
Middle school mathematics teachers' approaches to assessment and evaluation processes
- Tez No: 962116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA TAŞPINAR ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, İstanbul'daki devlet okullarında görev yapan ilköğretim matematik öğretmenlerinin ölçme-değerlendirme süreçlerine ilişkin yaklaşımları incelenmektedir. Araştırmanın amacı, öğretmenlerin ölçme-değerlendirme yöntem ve araçlarına yönelik tutumları, karşılaştıkları zorluklar ve mevcut sistem ile Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamındaki ölçme-değerlendirme uygulamalarına dair algı ve deneyimlerinin ortaya konmasıdır. Bu doğrultuda öğretmenlerin ölçme-değerlendirmeye ilişkin öznel anlayışları, geleneksel ve alternatif araçlara yönelik deneyimleri, Maarif Modeli çerçevesindeki ölçme sistemine yönelik algıları ile mevcut sınav sistemine dair değerlendirmeleri dört ana tema altında ele alınmıştır. Araştırma, nitel desende ve fenomenolojik yaklaşımla yürütülmüştür. Çalışma grubunu,“Etkili Öğretmen Özellikleri Envanteri”nden yüksek puan alan İstanbul'daki 11 ilköğretim matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanıp içerik analiziyle çözümlenmiştir. Bulgular, ölçme-değerlendirmenin öğretmenler tarafından öğrenci gelişimini destekleyen, süreç ve geri bildirim odaklı tanımlandığını göstermektedir. Öğretmenler, geleneksel ölçme araçlarının sınırlayıcı yönlerinin farkında olduklarını, dolayısıyla öğrencilerin gelişimini daha iyi desteklediğine inandıkları alternatif araçları, pedagojik bir amaç ve yaratıcı bir yaklaşımla kullanmaya daha istekli olduklarını belirtmişlerdir. Maarif Modeli'nin pedagojik yönleri olumlu bulunurken uygulamaya dair hazırlık eksikliği ve sistemsel engellerin, başarının önündeki temel zorluklar olduğu ifade edilmiştir. Merkezî sınavlara ilişkin değerlendirmelerde ise bu sınavların standartlaştırıcı ve eşitlikçi yönleri kabul edilmekle birlikte, üst düzey düşünme becerilerini ölçme konusunda yetersiz kaldığı dile getirilmiştir. Bu doğrultuda araştırmanın genel sonuçları değerlendirildiğinde etkili öğretmenlerin ölçme-değerlendirme yaklaşımları öğrenci merkezli, süreç odaklı ve pedagojik olarak duyarlı bir yapıya sahip olduğu görülmektedir. Öğretmenler, ölçme-değerlendirmeyi sadece not verme aracı olarak değil; gelişimi destekleyen bir süreç olarak da görmektedir. Geleneksel araçlara yönelik eleştirel bir farkındalık geliştiren öğretmenler, alternatif araçlara açık ve sınıf içi uygulamalarda yaratıcıdır. Maarif Modeli'ne ilişkin algılarında teori ve uygulamada güçlükler bir arada görülürken, mevcut sınav sistemine ilişkin değerlendirmelerinde ise hem ölçme uygulamalarında tutarlılık ve eşitlik sağlama işlevine verilen değer hem de pedagojik sınırlılıklara yönelik eleştiriler dikkat çekmektedir. Genel olarak, öğretmenlerin sistemin sınırlılıklarına rağmen pedagojik ideallerini koruyarak ölçme-değerlendirme süreçlerinde eleştirel, yaratıcı ve çözüm odaklı bir yaklaşım sergiledikleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the approaches of middle school mathematics teachers working in public schools in Istanbul towards assessment and evaluation processes. The aim of the research is to reveal teachers' attitudes toward assessment and evaluation methods and tools, the difficulties they face, and their perceptions and experiences regarding current practices and the assessment system within the scope of the The Century of Türkiye Education Model. In this context, teachers' subjective understandings of assessment and evaluation, their experiences with traditional and alternative tools, their perceptions of the assessment system within the framework of the Education Model, and their evaluations of the current examination system are addressed under four main themes. The research was conducted using a qualitative design and a phenomenological approach. The study group consisted of 11 middle school mathematics teachers working in Istanbul who scored high on the“Effective Teacher Inventory.”The data were collected through semi-structured interviews and analyzed using content analysis. The findings show that teachers define the assessment and evaluation as processes that support student development, with a focus on learning processes and feedback. Teachers stated that they are aware of the limitations of traditional assessment tools and, therefore, are more willing to use alternative tools they believe better support student growth, with a pedagogical purpose and a creative approach. While the pedagogical aspects of the Education Model were viewed positively, a lack of preparation for implementation and systemic obstacles were identified as basic difficulties to its success. Regarding centralized exams, although their standardizing and equalizing functions were acknowledged, it was noted that they fall short in assessing higher-order thinking skills. In this regard, when the overall findings of the study are evaluated, it becomes evident that effective teachers' assessment and evaluation approaches are student-centered, process-oriented, and pedagogically responsive. Teachers see assessment and evaluation not merely as a grading tool, but also as a process that supports student development. Teachers who develop a critical awareness of traditional tools are open to alternative tools and show creativity in their classroom practices. While theory and difficulties are seen together within their scope regarding the Education Model, in their evaluations regarding the current examination system, they draw attention to criticisms regarding both the quality of assessment practices, the value given to the opportunity to provide freedom, and pedagogical limits. In general, it can be said that despite the limitations of the system, teachers maintain their pedagogical ideals and adopt a critical, creative, and solution-oriented approach in assessment and evaluation processes.