Munchausen by proxy sendromunun medyada temsili: Anne-çocuk iletişimi üzerine betimsel analiz
Respresantation of Munchausen by proxy syndrome in the media: Descri̇pti̇ve analisis on mother-child communication
  1. Tez No: 962118
  2. Yazar: EBRU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA GÖKÇE TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, Munchausen by Proxy Sendromu'nun (MBPS) medyada temsilini analiz ederek, anne-çocuk iletişimi ve güç dinamiklerinin dizi ve filmler aracılığıyla nasıl yansıtıldığını incelemeyi amaçlamaktadır. Psikolojik ve tıbbi istismarın bir türü olan MBPS, genellikle bir ebeveynin (çoğunlukla anne) çocuğunu kasıtlı olarak hasta göstererek sağlık sistemi ve çevresi üzerinde kontrol kurduğu bir durumdur. Bu araştırmada, The 9th Life of Louis Drax (2016), The Act (2019), Run (2020) ve Sharp Objects (2018) yapımları betimsel analiz yöntemiyle incelenmiş; istismar biçimleri, anne-çocuk ilişkileri, baba veya diğer ebeveynin rolü ve hastane tutumları tematik başlıklar altında değerlendirilmiştir. Bununla birlikte, göstergebilimsel çözümleme yöntemiyle medya metinlerinde MBPS'nin nasıl temsil edildiği derinlemesine incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre, bu yapımlarda sıklıkla duygusal, fiziksel ve tıbbi istismar temalarına yer verilmekte; anne figürleri baskın, kontrolcü ve manipülatif olarak sunulmakta; çocuk karakterler ise edilgen ve bağımlı biçimde kurgulanmaktadır. Ayrıca, babaların ya da diğer bakım verenlerin genellikle pasif veya etkisiz karakterler olarak temsil edildiği gözlemlenmiştir. Tüm bu sunumlar MBPS'nin gerçek semptomları ile uyumludur. Sonuç olarak, medya ürünlerinde MBPS temsillerinin sadece dramatik olmadığı, aynı zamanda toplumsal farkındalık oluşturma potansiyeli taşıdığı görülmüştür. Bu bağlamda, medyada yer alan MBPS temsillerinin, izleyici algılarını, ebeveynlik rollerine dair toplumsal normları ve istismara yönelik duyarlılığı etkilediği söylenebilir. Bu çalışma, MBPS'nin medyada nasıl temsil edildiğine dair özgün bir çerçeve sunmakta; aynı zamanda psikolojik istismar biçimlerinin daha görünür hale getirilmesi ve bu alanda yapılacak ileri çalışmalar için bir zemin oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the media representations of Munchausen by Proxy Syndrome (MBPS) by examining how mother–child relationships and power dynamics are portrayed through television series and films. MBPS, a complex form of psychological and medical abuse, generally involves a caregiver (mostly the mother) who deliberately induces or fabricates illness in a child to gain attention and control over the healthcare system and surrounding environment. In this research, the productions The 9th Life of Louis Drax (2016), The Act (2019), Run (2020), and Sharp Objects (2018) were analyzed using a descriptive analytical method; specifically, types of abuse, mother-child relationships, the role of fathers or other caregivers, and hospital attitudes were evaluated under thematic headings. Furthermore, a semiotic analysis method was used to contextualize how MBPS is represented in media texts. The findings indicate frequent portrayals of emotional, physical, and medical abuse across the selected works. Mother figures are presented as dominant, controlling, and manipulative, while child characters are shown as passive and dependent. Fathers or other parental figures are typically represented as absent or ineffective. When evaluated within the framework of attachment theory,“anxious”and“avoidant”attachment styles are particularly noticeable in the representation of mother-child relationships. In conclusion, MBPS representations in media are not only used as dramatic devices but also carry significant potential for raising social awareness. In this context, it can be said that MBPS representations in media influence audience perceptions, societal norms regarding parenting roles, and sensitivity towards abuse. This study offers a unique perspective on how MBPS is portrayed in visual media and emphasizes the need for increased visibility of psychological abuse, laying a foundation for future interdisciplinary research.