Teachers' attitudes toward students' use of artificial intelligence: Scale development, reliability and validity study
Öğrencilerin yapay zeka kullanımına yönelik öğretmenlerin tutumları: Ölçek geliştirme, güvenilirlik ve geçerlilik çalışması
  1. Tez No: 962119
  2. Yazar: MERVE AĞGÖN KORTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, eğitim bağlamında öğrencilerin yapay zeka (YZ) kullanımına yönelik öğretmenlerin tutumlarını değerlendirmek için güvenilir ve geçerli bir ölçüm ölçeği geliştirmektir. Ölçek oluşturma süreci, kapsamlı bir literatür taraması yoluyla madde oluşturma, içerik geçerliliği için uzman değerlendirmesi, pilot uygulama, açıklayıcı faktör analizi (AFA), güvenilirlik analizi ve daha büyük bir örneklem üzerinde doğrulayıcı faktör analizi (DFA) içeren adımları izlemiştir. Başlangıçta 80 maddelik bir havuz oluşturulmuş ancak üç alan uzmanı ve bir Türkçe dil uzmanından alınan geri bildirimlere dayanarak 45 maddeye düşürülmüştür. 5 puanlı Likert ölçeği kullanılmış ve analizler SPSS ve SPSS AMOS aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Pilot çalışma (n = 135), AFA ve güvenilirlik değerlendirmeleri için ön veri sağlamıştır. Ölçeğin kesin versiyonu daha sonra daha büyük bir örnekleme (n = 375) uygulanmış ve DFA faktör yapısını doğrulamıştır. Ortaya çıkan model iyi uyum indekslerine sahiptir ve tüm boyutlar için iç tutarlılık güvenilirlik değerleri kabul edilebilir standartların üzerindedir. Ek olarak, tüm ölçek için Cronbach alfa değeri de (α = 0,826) ile iyi bir değer göstermiştir ve altı faktörlü yapının toplam varyansın %66,159'unu açıkladığı görülmüştür. Bulgular, kurulan ölçeğin öğretmenlerin öğrencilerin eğitimde YZ kullanımına ilişkin algılarını değerlendirmek için psikometrik olarak sağlam bir araç olduğunu göstermiştir. Bu çalışma, gelecekteki eğitimsel YZ araştırmaları ve politika formülasyonu için pratik ve test edilmiş bir araç sağlayarak literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop a reliable and valid measurement scale for assessing teachers' attitudes toward students' use of artificial intelligence (AI) in educational contexts. The scale construction process followed the steps which included item generation through a complete literature review, expert evaluation for content validity, pilot testing, exploratory factor analysis (EFA), reliability analysis and confirmatory factor analysis (CFA) on a larger sample. A pool of 80 items was initially established but was reduced to 45 items based on feedback from three field professionals and two Turkish language experts. A 5-point Likert scale was used, and the analyses were carried out through SPSS and SPSS AMOS. The pilot study (n = 135) provided preliminary data for EFA and reliability assessments. The definitive version of the scale was then administered to a larger sample (n = 375), and CFA confirmed the factor structure. The resulting model had reasonable fit indices and the internal consistency reliability values for all dimensions were above acceptable standards. Additionally, Cronbach's alpha value for the entire scale was also good with (α = 0.826) and it was seen that six-factor structure explained 66.159% of the total variance. The findings suggested that the established scale is a psychometrically sound tool for assessing teachers' perceptions of students' use of AI in education. This study contributes to the literature by providing a practical and tested instrument for future educational AI research and policy formulation.