Gazi Üniversitesi çocuk koruma merkezinde izlenen munchausen by proxy sendromu olguları
Munchausen by proxy cases at Gazi̇ University child protection center
  1. Tez No: 456104
  2. Yazar: FEYZA NEHİR ÖZNUR MUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çocuk istismarının özel bir formunu oluşturan 'Munchausenby Proxy sendromu' (MBPS) çocukta bir ebeveyn ya da bakımı sağlayan kişi tarafından uydurulan veya üretilen hastalık olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde henüz yeni fark edilen bir konu olduğundan kısıtlı sayıda MSBP vakası olgu sunumu olarak yayınlanmış, ancak geniş çaplı vaka profillerinin tartışıldığı bir seri çalışması henüz yayınlanmamıştır.Yapılan bu çalışmada MBPS olgularına tanı koyma ve önleme adına farkındalığın arttırılması ve uyarıcı ipuçlarının vurgulanması amaçlanmaktadır.MSBP'nin tanı koymadaki zorlukların giderilmesi ve sağlık personellerinin hastalık hakkında bilgilendirilmesi esas alınmıştır. Araştırma 2001 - 2013 yılları arasında herhangi bir nedenle Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başvurmuş tüm pediatrik hastalar arasındanGazi Üniversitesi Çocuk Koruma Merkezi'ne yönlendirilen ve takipte Munchausenby Proxy Sendromu tanısı konulmuş ve izlenmiş vakaların sosyodemografik ve klinik özellikleri, izlem süreçleri gözlemlenerek ortak özellikler vurgulanmıştır. Çalışmada 15 MBPS vakasının %73'ü kız cinsiyette ve %60'ı 1 yaşın altında idi. Bu hastaların başvuruşikayetleri incelendiğinde en sık kabızlık, ishal, karın ağrısı gibi gastrointestinal semptomlar olduğu görülmüştür(%26.70).Vakalarınınhepsinde 'fail' olarak karşımıza çıkan kişilerin, çocuğun birincil bakımını da üstlenen anneleri olduğu ve 8 hastanın (%53.33) kardeşlerinde de sebebi açıklanamayan rahatsızlıkların bulunduğu gözlenmiştir. Çalışmada ayrıca hem annelerin eğitim düzeylerinin hem de ailelerin ekonomik düzeylerinin düşük olduğu görüldü. Hastaların 4'ü (%26.67)Sosyal Hizmet bildirimi yapılarak anne yanından ayrılarak koruma altına alınmıştı. Çalışmamız ile Munchausen by Proxy sendromu (MBPS) vakalarının öykü ve profillerinin çıkarılması; örselenmekte olan çocuklarımızı koruma adına önemli bir adım oluşturmakta, böylece kuşkulanılan tüm vakaların saptanıp bildirilmesi arzulanmaktadır.Ülkemizde genel olarak bu olguların değerlendirilmesi amaçlı kurulmuş olan Çocuk Koruma Merkezleri'nin sayıları giderek artmakta ve bölümler arası işbirliğini sağlayarak multidisipliner yaklaşımları sayesinde başarıyla görev yapmaktadırlar.Bu merkezlerin rehberliği ışığında çalışmaların hızlandırılması ve çocuk ihmali ve istismarının engellenmesi amacıyla daha çok çalışma ile desteklenmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
'Munchausen syndrome by proxy'(MSBP) which is a special form of child abuse is defined as a disease fabricated in a child by a parent or caregiver. In our country, only a very limited number of MSBP case reports have been published, but no series are available to discuss the profiles of multiple cases. This studyaims to identify clues for diagnosis of MSBP in order to raise awareness about this disease and to prevent it by overcoming the difficultiesduring the diagnosis. It also aims to inform the medical staff about the disease to help them take this diagnosis into consideration. Between the years 2001 – 2013; pediatric patients who applied Gazi University Faculty of Medicine for any reason and directed toward to Gazi University Child Protection Center and there diagnosed as Munchausen Syndrome by Proxy at follow-up are studied sociodemographic and clinical characteristics, follow-up process were emphasized under the highlighted observation of the common features. In this study, total number of MPBS patients was 15; 73 %of them were girls and 60 %of the patients were under the age of one. The most common complaints of children brought to the hospital were gastrointestinal symptoms(26.70%) such as constipation, diarrhea and abdominal pain. All of the patients' perpetrators were their mothers and 8 of the them (53.33%) had siblings who also had unexplained similar symptoms. In the study educational level of the mother as well as the economic level of the families were found to be low. Four of the patients (26.67%) who were reported to Social Services were decided to be taken under protection and seperated from their mothers. In our study;it is desired to bring out the truth of Munchausen syndrome by proxy (MSBP) case stories and profiles, to help diagnosis and reporting of many other suspected cases and to prevent this syndrome which is an important step in the name of protecting the children. In our country the number of the child protection centers, which were established for evaluation of these cases is growing and increasing in number. They function by providing inter-departmental cooperation through a multidisciplinary approach. In the light of the studies of these centers works, to prevent child abuse and neglect are expected to speed up and supported byfurther studies.