Palyatif bakım servisinde yatan yaşlı hastalarda depresyon sıklığı ve ilişkili klinik ve ultrasonografik kas parametreleri
The prevalence of depression and associated clinical and ultrasonographic muscle parameters in older patients hospitalized in a palliative care unit
  1. Tez No: 962129
  2. Yazar: AHMET KANYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZAHAT MÜGE ÇATIKKAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
AMAÇ: Ortalama yaşam süresinin uzamasıyla depresyon ve kas kütlesinde azalma yaşlı bireyler için önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, palyatif bakım servisinde yatan yaşlı hastalarda depresyon sıklığını belirlemek ve ilişkili klinik ve ultrasonografik kas parametrelerini değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu prospektif, kesitsel çalışmaya 1 Mayıs 2024–31 Mart 2025 tarihleri arasında palyatif bakım ünitesinde yatan ≥60 yaş hastalar dahil edildi. Sosyodemografik veriler, komorbiditeler, polifarmasi, yatış süresi, modifiye Charlson Komorbidite İndeksi (CKİ) ile ölçülen komorbidite sayısı, Beslenme Risk Tarama-2002 (NRS-2002) ile beslenme durumu ve beslenme şekilleri, kronik ağrı varlığı ve şiddeti ile Palyatif Performans Skalası versiyon2 (PPSv2) ile performans durumu kaydedildi. Depresyon taraması demansı olmayan bireylerde Geriatrik Depresyon Skalası-Kısa Form (GDS-SF), demansı olan bireylerde Cornell Demansta Depresyon Ölçeği (CSDD) ile yapıldı. Rectus femoris ve biceps brachii kaslarının kalınlık ve kesit alanları ultrasonografi ile ölçüldü. Depresyon varlığıyla ilişkili faktörler çok değişkenli lojistik regresyon analizi ile değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 109 hastanın yaş ortalaması 76,61±8,01 yıl olup %51,4'ü kadındı. Depresyon sıklığı toplamda %54,1 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: With the increase in average life expectancy, depression and the decline in muscle mass have become significant concerns for older individuals. The aim of this study is to determine the prevalence of depression among older patients hospitalized in a palliative care unit and to evaluate the associated clinical and ultrasonographic muscle parameters. MATERIALS AND METHODS: This prospective, cross-sectional study included patients aged ≥60 years who were hospitalized in the palliative care unit between May 1, 2024 and March 31, 2025. Sociodemographic data, comorbidities, polypharmacy, length of hospital stay, number of comorbidities assessed by the modified Charlson Comorbidity Index (CCI), nutritional status evaluated using the Nutritional Risk Screening-2002 (NRS-2002) tool, feeding routes, presence and severity of chronic pain, and performance status assessed by the Palliative Performance Scale version 2 (PPSv2) were recorded. Depression screening was performed using the Geriatric Depression Scale-Short Form (GDS-SF) in individuals without dementia and the Cornell Scale for Depression in Dementia (CSDD) in individuals with dementia. The thickness and cross-sectional area of the rectus femoris and biceps brachii muscles were measured using ultrasonography. Factors associated with the presence of depression were analyzed through multivariable logistic regression analysis. RESULTS: The mean age of the 109 patients included in the study was 76.61 ± 8.01 years and 51.4% were female. The overall prevalence of depression was found to be 54.1%.