Borsa İstanbul madencilik sektöründeki şirketlerin temel analizi
Fundamental analysis of companies in the mining sector of Borsa Istanbul
- Tez No: 962170
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Temel analiz, bir şirketin mali performansını, finansal yapısını ve sektör içindeki konumunu analiz etmek için kullanılan önemli bir araçtır. Bu çalışmanın amacı, sektörde faaliyet gösteren şirketlerin finansal tabloları üzerinden karşılaştırmalı tablolar analizi, trend analizi, yüzde analizi ve oran analizi gibi yöntemler kullanarak sektördeki genel eğilimleri, güçlü ve zayıf yönleri ortaya koymaktır. Aynı zamanda, yatırımcılara ve sektörel paydaşlara şirketlerin finansal durumlarına ilişkin bilgi sunarak, bilinçli yatırım kararlarının alınmasına yardımcı olmaktır. Tezde temel analizi yapılan şirketler, Borsa İstanbul'da işlem gören Madencilik ve Taş Ocakçılığı sektörünün alt sektörlerinden biri olan Kömür ve Linyit Madenciliği sektöründe yer alan Park Elektrik Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (PRKME) ve Ruzy Madencilik ve Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş. (RUZYE) şirketleridir. Şirketlerin 2020-2024 yıllarındaki finansal verilerinden hareketle temel analiz çalışması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre PRKME ve RUZYE şirketleri ile ilgili yorumlamalar ve öneriler gerçekleştirilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Finansal Analiz, Temel Analiz, Madencilik Sektörü
Özet (Çeviri)
Fundamental analysis is an important tool used to analyze a company's financial performance, financial structure, and its position within the industry. The aim of this study is to reveal the general trends, strengths, and weaknesses in the sector by using methods such as comparative table analysis, trend analysis, percentage analysis, and ratio analysis on the financial statements of companies operating in the sector. At the same time, it aims to assist investors and sectoral stakeholders in making informed investment decisions by providing information about the financial status of the companies. The companies analyzed in the thesis are PRKME and RUZYE, which operate in the Coal and Lignite Mining sub-sector of the Mining and Quarrying sector listed on Borsa İstanbul. The fundamental analysis study was conducted based on the financial data of the companies from 2020 to 2024. Based on the obtained results, interpretations and recommendations regarding PRKME and RUZYE were made. KEY WORDS: Financial Analysis, Fundamental Analysis, Mining Industry