Turist rehberliği ön lisans eğitimi alan öğrencilerin lisans eğitimine yönelik bakış açılarının incelenmesi
An examination of the perspectives of students takins associate degree in tourist guiding towards bachelor's degree education
  1. Tez No: 962171
  2. Yazar: BİLAL FURKAN SIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BATMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP YAMAÇ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Turist rehberlerinin mesleki yeterlilikleri, yalnızca deneyimlerine değil, aldıkları eğitime de doğrudan bağlıdır. Bu kapsamda turist rehberliği eğitimi, mesleğe nitelikli bireylerin kazandırılması açısından büyük önem taşımaktadır. Türkiye'de mesleki turizm eğitiminin, örgün ya da yaygın olarak iki biçimde gerçekleştiği bilinmektedir. Örgün turizm eğitimi kurumları, ortaöğretim ya da yükseköğretim düzeyindeki kurumlar tarafından verilen eğitimi kapsarken, yaygın turizm eğitimi ise özel kurumlar vasıtası ile verilen ve kısa periyotlardan oluşan mesleki kursları kapsamaktadır. Bu bağlamda, örgün eğitimde yer alan turist rehberliği ön lisans programları ve öğrencileri, çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı, yükseköğretim kurumlarının ön lisans düzeyinde turist rehberliği eğitimi gören öğrencilerin lisans eğitimine geçiş eğilimlerini etkileyen unsurların araştırılmasıdır. Ayrıca bu çalışma, turist rehberliği öğrencilerinin ön lisans eğitimini tercih sebebini, ön lisans kapsamında almış oldukları eğitim değerlendirmelerini, yasalardaki değişim ve mevzuatların etkilerini ve turist rehberliği mesleğinin itibar ve geleceğine ilişkin görüşlerin yorumlanabilmesi hedeflemektedir. Nitel olarak tasarlanan bu araştırmada veri toplama aracı olarak derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki tüm turist rehberliği öğrencileri oluştururken, toplamda 28 turist rehberliği öğrenci bu araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırma kapsamında, turist rehberliği ön lisans öğrencilerinin tercihlerini yaparken aile ya da çevresel unsurlardan ve eğitim süresi ile kolaylığından etkilendikleri, eğitim süreçlerinde uygulamalı derslerin artması ve dil eğitiminin uygulama şeklini düzenlenmesini talep ettikleri, lisans eğitimine geçiş sürecinde karşılaşılan intibak süreci hakkında bilgi sahibi olmadıkları, lisans tamamlama eğilimlerinin akademik hedefler ile lisans/ön lisans arasındaki farklardan etkilendiği, rehberlik yasası ve taban ücret politikası ile ilgili olumlu ya da olumsuz görüşlere sahip oldukları ayrıca turist rehberliği mesleğinin gelecekte teknolojik gelişmelerden etkilenebileceğini düşündükleri sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonunda, elde edilen sonuçlar yorumlanmış ve dört ayrı bölüme ayrılarak öneriler sunulmuştur. Bu kapsamda yükseköğretim kurumlarına, sektöre, öğrencilere ve araştırmacılara yönelik önerilere de yer verilmiştir. Böylelikle yükseköğretim kurumlarında eksik görülen unsurların tespit edilmesi, sektörde bilinçlenmenin gerçeklemesi, öğrencilere kariyerlerini daha sağlam planlamaları ve araştırmacıların çalışmak istenen konuya daha kolay ulaşabilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tour guides' professional competencies are directly linked not only to their experience but also to the education they receive. In this context, tourist guide education is crucial for training qualified individuals for the profession. Vocational tourism education in Turkey is known to occur in two forms: formal and informal. Formal tourism education institutions encompass education provided by secondary or higher education institutions, while non-formal tourism education encompasses short-term vocational courses offered through private institutions. In this context, the focus of this study is on tourist guide associate degree programs and their students within formal education. The aim of the study is to investigate the factors that influence the transition of students receiving associate degree tour guide education at higher education institutions to undergraduate education. Furthermore, this study aims to interpret the reasons why tour guide students choose associate degree programs, their evaluations of the education they received within the scope of their associate degree programs, the impact of changes in laws and regulations, and their opinions on the reputation and future of the tourist guide profession. This qualitative study used an in-depth interview technique as the data collection tool. The research population consisted of all tourist guiding students in Turkey, and a total of 28 tourist guiding students constituted the sample of this study. The study concluded that students pursuing associate degrees in tourist guiding are influenced by family and environmental factors, the duration of their studies, and the ease of study. They expressed a desire for increased practical courses and a more streamlined approach to language instruction. They lacked knowledge about the transition to undergraduate education. Their intentions to complete their degrees are influenced by the differences between academic goals and undergraduate/associate degrees. They have both positive and negative views regarding the guiding law and the base salary policy. Furthermore, they believe the tourist guiding profession may be affected by future technological advancements. The results were interpreted and divided into four sections, and recommendations were presented. Recommendations for higher education institutions, the sector, students, and researchers were also included. This study aims to identify perceived shortcomings in higher education institutions, raise awareness within the sector, help students plan their careers more effectively, and enable researchers to more easily access their desired research topics.