Turizm rehberliği öğrencilerinin yabancı dil eğitimi üzerine nitel bir araştırma: Batman Üniversitesi örneği
A qualitative study on foreign language education of tourism guidance students: The case of Batman University
- Tez No: 966607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖNAL ŞEYHANLIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Turizm, Linguistics, Education and Training, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turist Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma Batman Üniversitesi Turizm Rehberliği Bölümü öğrencilerinin yabancı dil eğitimine yönelik beklenti ve tatmin düzeylerinin değerlendirilerek, yabancı dil öğrenme sürecine etki eden temel hususları anlamayı ve dil eğitiminde yaşanan başlıca sorunların çözümüne ilişkin öneriler getirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında alan yazında yer alan eğitim, yabancı dil eğitimi ve sorunları ile öğrencilerin beklenti ve tatmin düzeylerinin incelendiği çalışmalar taranmıştır. Bu amaçla yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığı ile 2024-2025 akademik yılı içerisinde Batman Üniversitesi Turizm Rehberliği Bölümünde kayıtlı bulunan 128 öğrenciden, 3'üncü ve 4'üncü sınıflarda öğrenim gören 81 kişi arasından amaçlı örneklem yöntemi ile seçilen 26 katılımcının görüşlerine başvurulmuştur. Bu öğrencilerden 16'sı ile yüz yüze 8'i ile Google Meet platformu üzerinden görüşülmüş, diğer 2 katılımcının görüşlerine ise Google dijital formlar aracılığıyla ulaşılmıştır. Alınan yanıtlar içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bu kapsamda görüşme verileri bilgisayar yazılımına (MAXQDA) aktarılarak sınıflandırılmış ve kodlama işlemi sonucunda temalara ulaşılmıştır. Ulaşılan bulgular katılımcıların dil öğrenme sürecine ilişkin beklentileri ve bu beklentilere dayalı memnuniyet düzeylerini yansıtmakla beraber, yabancı dil öğrenimi sürecinde yaşanan başlıca sorunlara ve bu sorunların çözümüne dair önemli bilgiler sunmuştur. Özetle, Turizm Rehberliği Bölümü öğrencilerinin en önemli beklentilerinin akıcı konuşma becerisi edinmek, konuşma pratiği imkanlarına sahip olmak ve turizm rehberliği mesleğine yönelik etkin bir hazırlık süreci yaşamak olduğu belirlenmiştir. Ancak öğrencilerin dil öğrenim sürecinde karşılaştıkları kısıtlı konuşma pratiği, hata yapma korkusu, motivasyon eksikliği gibi problemlerin katılımcıların hedeflerine ulaşmasını kısıtladığı ve bu durumun öğrencilerin sürece ilişkin tatmin düzeyini de etkilediği anlaşılmıştır. Son olarak çalışma neticesinde elde edilen bulguların, yüksek öğretim kurumları, akademisyenler ve öğrenciler için yabancı dil öğrenme sürecinin daha etkili sürdürülebilmesi ve yol gösterici olması adına öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand and evaluate the expectations and satisfaction levels of Batman University Tourism Guidance Department students regarding foreign language education. It also examines the main factors that affect the language learning process, and presents suggestions for the prominent challenges faced during foreign language education. A literature review was first conducted on education, foreign language education, related challenges, expectation, satisfaction, and previous studies. The research used a qualitative method, relying on semi-structured interviews. Data were collected through purposive sampling. Twenty-six participants were selected from among the 81 junior and senior students out of a total of 128 registered during the 2024-2025 academic year at Batman University's Tour Guidance Department. Of these participants, 16 took part in face-to-face interviews. Eight were interviewed via Google Meet, and the perspectives of the remaining two were gathered through Google Forms. Responses were coded using content analysis. Participants' answers were processed through computer software (MAXQDA) to identify themes. The findings section analyzes these themes, focusing on the most common problems during the language learning process, as well as learners' expectations and satisfaction levels. The results highlight primary challenges in foreign learning. They also provide potential solutions, and help clarify students' expectations, and satisfaction levels. The study found that students mainly expect to develop fluent speaking skills, access opportunities for speaking practice, and receive an effective language training process for the Tourism Guidance profession. However, participants reported that limited language practice, fear of making mistakes, a lack of motivation limit their ability to achieve their goals. The study aims to provide recommendations for higher education institutions, teachers, language learners, and researchers to improve the foreign language learning process.