Okul öncesi dönemdeki çocuk rutinleri ile sosyal becerileri ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between child routines, social skills and emotion regulation skills of preschool children
- Tez No: 962185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İDİL ARASAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönemdeki çocukların çocuk rutinleri ile sosyal becerileri ve duygu düzenleme düzeyleri arasında anlamlı düzeyde ilişki olup olmadığına ışık tutmaktır. Araştırmanın örneklemini 242 ebeveyn oluşturmaktadır. Dışlama kriterleri uygulandığında analizler, 2024-2025 eğitim öğretim yılı içinde Türkiye'de yaşayan ve okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 4-6 yaş aralığında çocuğu olan 177 ebeveynin verileri üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırma, ilişkisel tarama modeli kapsamında yürütülmüştür. Veriler, katılımcılardan çevrim içi anket yoluyla toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Çocuk Rutinleri Ölçeği, Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği ve Duygu Düzenleme Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, disiplin rutinleri alt boyutu sosyal becerilerin en güçlü yordayıcısı olarak bulunmuştur (β = .33, p < .001). Duygu düzenleme ile rutinler arasında genel olarak pozitif ilişki bulunmuştur (r = .26, p < .01); ancak kız çocuklarında çocuk rutinleri ile duygu düzenleme anlamlı bir düzeyde ilişki olmadığı saptanmıştır (B = .009, p = .379). Kız çocuklarında, rutinlerle sosyal becerilerin bazı alt boyutları (örneğin kendini kontrol etme, görev tamamlama, dinleme) arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Elde edilen bulgular, yapılandırılmış ve gelişimsel düzeye uygun rutinlerin, çocukların sosyal-duygusal gelişiminde önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Ayrıca, cinsiyetin bu ilişkilerde belirleyici bir faktör olarak öne çıkması, toplumsal cinsiyet rolleri ve ebeveynlik biçimlerinin çocuk gelişimine etkisini düşündürmektedir. Bu doğrultuda, ailelerin evde esnek ama tutarlı rutinler oluşturması; eğitimcilerin ise sınıf içi rutinleri planlarken bireysel ve toplumsal farklılıklarla birlikte cinsiyet rollerini de göz önünde bulundurması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether there is a significant relationship between preschool children's daily routines and their social skills and emotion regulation abilities. The study sample consisted of 242 parents. After applying exclusion criteria, the analyses were conducted on the data of 177 parents of children aged between 4 and 6, who were enrolled in preschool institutions in Türkiye during the 2024–2025 academic year. The research was carried out using the relational screening model. Data were gathered through an online survey. The data collection tools used in the study were the Personal Information Form, Child Routines Questionnaire, Social Skill Evaluation Scale, and Emotion Regulation Checklist. The data were analyzed using the SPSS 24 program. The findings revealed that the discipline routines sub-dimension was the strongest predictor of social skills (β = .33, p < .001). A generally positive relationship was found between child routines and emotion regulation (r = .26, p < .01); nevertheless, no significant association was observed between child routines and emotion regulation in girls (β = .009, p = .379). Negative relationships were found between routines and certain sub-dimensions of social skills in girls, including self-control, task completion, and listening. The findings highlight the critical role of developmentally appropriate and structured child routines in fostering children's social-emotional development. The findings suggest that gender may be a determining factor in these relationships, bringing attention to the potential influence of gender roles and parenting styles on child development. Accordingly, it is recommended that families establish flexible yet consistent routines at home, and that educators consider both individual and social differences, as well as gender roles, when planning classroom routines.