Geleceğin sınıflarında (FCL) senaryo temelli uygulamaların değerlendirilmesi ve matematiksel eleştirel düşünme becerilerine etkisi
Evaluation of scenario-based applications in future classrooms (FCL) and their impact on mathematical critical thinking skills
  1. Tez No: 962186
  2. Yazar: EMİNE KÜBRA TURUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA DOLAPÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, FCL sınıflarında [Future Classroom Lab-Geleceğin Sınıf Laboratuvarları] senaryo temelli öğrenmenin ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme becerilerini nasıl etkilediğini incelemektir. Diğer amaç ise uygulama sırasında yaşanan problemleri anlamak için araştırmaya katılan koordinatör öğretmen ve üç matematik öğretmeninin FCL ortamlarına yönelik görüşlerini incelemektir. Araştırma, karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı sıralı karma desen ile yürütülmüştür. Üç farklı sınıfın öğrencileri, matematik öğretmenleri ve koordinatör öğretmen araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırmanın nicel boyutunda, deney grubuna senaryo temelli öğrenme sürecinin uygulandığı tek gruplu ön test son test yarı deneysel desen kullanılmıştır. Nitel boyutunda ise uygulamanın tam olarak gerçekleştirildiği sınıfta 12 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış, ayrıca öğretmenler ile katılım sınırlılıklarının nedenlerine yönelik görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları arasında“Matematiksel Eleştirel Düşünme Testi”ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yer almaktadır. Testin değerlendirilmesinde kullanılan puanlama anahtarının güvenirliği için Cohen'in kappa katsayısı ve korelasyon analizleri, görüşmelerin güvenirliği için ise iki kodlayıcı arası uyum puanları hesaplanmıştır. Veriler, MAXQDA 2020, Python ve SPSS paket programı yazılımları kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz edilen ön test ve son test puanları bağımlı örneklemler t-testi ile karşılaştırılmıştır. Bulgular, uygulamaya tam katılım gösteren öğrencilerin senaryoyu anlama, değerlendirme, matematiksel ispat yapma ve doğru sonuca ulaşma gibi becerilerde anlamlı gelişme gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The overall aim of this study is to examine how scenario-based learning in FCL [Future Classrooms Laboratories] affects the critical thinking skills of 5th grade middle school students. Another objective is to examine the views of the coordinating teacher and three mathematics teachers participating in the study regarding FCL environments in order to understand the problems encountered during implementation. The research was conducted using an explanatory sequential mixed design from among mixed research methods. Students from three different classes, math teachers, and coordinating teachers formed the research working group. Students from three different classes, math teachers, and coordinating teachers formed the research working group. In the quantitative dimension of the study, a single-group pretest-posttest quasi-experimental design was used, in which the scenario-based learning process was applied to the experimental group. In terms of qualitative dimensions, semi-structured interviews were conducted with 12 students in the class where the application was fully implemented, and interviews were also conducted with teachers regarding the reasons for participation limitations. Data collection tools include a“Mathematical Critical Thinking Test”and semi-structured interviews. Cohen's kappa coefficient and correlation analyses were used to determine the reliability of the scoring key used in the evaluation of the test, and agreement scores between the two coders were calculated to determine the reliability of the interviews. The data were analyzed using MAXQDA 2020, Python, and SPSS software packages.. The pre-test and post-test scores analyzed were compared using a dependent sample t-test. The findings reveal that students who participated fully in the application showed significant improvement in skills such as understanding and evaluating scenarios, performing mathematical proofs, and reaching correct conclusions.