Müzisyen ve dinleyicilerin penceresinden canlı müzik: Ankara ve Niğde örneklemi
Live music from the perspective of musicians and listeners: Sample of Ankara and Niğde
- Tez No: 962184
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZAN GÖHER BALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Müzik, varoluşu itibariyle canlı performanslar şeklinde dinleyicilere aktarılmaktadır. Özellikle kayıt teknolojisinin olmadığı dönemlerde müziğin tamamen canlı performanslara dayandığı bilinmektedir. Teknoloji gelişim gösterse de canlı performanslar, canlı müzik sektörü olarak varlığını sürdürmektedir. Canlı müzik hakkında çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışmada ise 'Müzisyen ve dinleyiciler penceresinden, Ankara ve Niğde örnekleminde, canlı müzik icra edilen ortamlarda karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri nelerdir?' sorusuna cevap aranmıştır. Canlı müzik sektörüne ilişkin müzikal beğeni, dinleyicilerin müzik tercihleri, popüler müzik akımları ve bu sektörde karşılaşılan yapısal sorunlar araştırma için önem arz etmektedir. Bu yönüyle çalışma, müzikoloji alanına canlı müzik ekosisteminin çok aktörlü yapısını ve sektördeki sosyal, kültürel ve ekonomik dinamiklerini anlamaya katkı sunmayı amaçlamaktadır. Müzisyenlerin canlı müzik sektöründeki karşılaştıkları sorunlar oldukça fazladır. Mekanların canlı müzik için elverişli olup olmaması, salgın ya da toplumsal yas durumlarında çalışamayan müzisyenlerin maddi zararının karşılanamaması, mekân sahibi ve müzisyen arasındaki iletişimin olumlu ve olumsuz etkileri, dinleyici-müzisyen arasındaki oluşabilecek istek parça uyuşmazlıkları ve bazen bu uyuşmazlıkların cinayet gibi ciddi sonuçlara ulaşabilmesi gibi sorunlar görülebilmektedir. Bu araştırma, durum saptamasına dayalı nitel ve betimsel karakterli bir çalışma olarak tasarlanmıştır ve amaçlı örneklem yöntemi kullanılmıştır. Her iki ilden müzisyen ve dinleyicilerden oluşan toplam 40 kişiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre müzisyenlerin, mekân sahiplerinin tavır ve tutumlarından memnun olmaması, dinleyicilerin yarısının istek şarkıların gerçekleştirilmemesini sorun etmeyeceğini belirtirken diğer yarısının ise bu duruma tepki verebileceğini belirtmesi, müzisyenlerin çoğunluğunun canlı müzik ücretlerini yetersiz bulması gibi maddeler öne çıkmaktadır. Ankara'nın büyükşehir olmasının sağladığı imkanlar ve avantajlar neticesinde Ankara ilindeki sonuçların, Niğde ilindeki sonuçlara nazaran daha olumlu olduğu tespit edilmiştir. Genel olarak Ankara ilindeki müzisyenlerin Niğde iline kıyasla daha mutlu oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Music, by its very nature, has been conveyed to listeners through live performances. It is known that, especially in times when recording technology did not exist, music was entirely based on live performances. Although technology has advanced, live performances have continued to exist as the live music industry. Various studies have been conducted on live music. In this study, however, the question“What are the problems encountered and proposed solutions in venues where live music is performed, from the perspective of musicians and listeners, based on samples from Ankara and Niğde?”is explored. Musical preferences, audience music choices, popular music trends, and the structural issues in the live music sector are considered significant for the research. In this respect, the study aims to contribute to the field of musicology by providing insights into the multi-actor structure of the live music ecosystem and the social, cultural, and economic dynamics of the sector. Musicians face numerous challenges in the live music industry. These include the suitability of venues for live performances, the inability to compensate musicians for financial losses during pandemics or periods of national mourning, the positive and negative effects of communication between venue owners and musicians, and potential conflicts between audience requests and musicians' repertoires — which in some extreme cases, may even lead to serious consequences such as violence or murder. This research was designed as a qualitative and descriptive study based on situation analysis, using purposive sampling method. Semi-structured interviews were conducted with a total of 40 participants, consisting of musicians and listeners from both provinces. According to the results of the research, several key findings stand out: musicians are generally dissatisfied with the attitudes and behaviors of venue owners; while half of the listeners stated they wouldn't mind if their song requests were not fulfilled, the other half indicated they might react negatively to such situations; and most musicians found the payment for live performances to be insufficient. The results from Ankara were found to be more positive compared to Niğde, largely due to the opportunities and advantages provided by Ankara being a metropolitan city. Overall, it was concluded that musicians in Ankara are generally happier than those in Niğde.