Yenilenebilir enerji tüketimi, teknolojik gelişmeler, kentleşme ve nüfus artışının sera gazı emisyonları üzerindeki etkisi: Türkiye için ARDL analizi
The impact of renewable energy consumption, technological advancements, urbanization, and population growth on greenhouse gas emissions: An ARDL analysis for Turkey
- Tez No: 962189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT ŞİRİN SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada çevresel sürdürülebilirliğe etki eden temel belirleyicilerden olan yenilenebilir enerji tüketimi, teknolojik gelişmeler, kentleşme ve nüfus artışının sera gazı emisyonları üzerindeki etkisi, Türkiye özelinde 1990-2022 dönemi için yıllık veriler kullanılarak ARDL modeli ile hem kısa hem uzun dönem ilişkileri incelenmiştir. Değişkenler arasında uzun dönemli eşbütünleşme ilişkisi bulunduğunu gösteren bulgulara göre yenilenebilir enerji tüketimi ve kentleşmenin sera gazı emisyonlarını azalttığı, nüfus artışının sera gazı emisyonlarını arttırdığı görülmüş ancak teknolojik gelişmelerin ise bu emisyonlar üzerinde anlamlı bir ilişkisi tespit edilememiştir. Sonuçlar, Türkiye'de sera gazı emisyonlarını azaltmak için yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişin hızlandırılmasını, sürdürülebilir kent uygulamalarının yaygınlaştırılmasını, nüfus artışının kontrol altına alınmasını ve teknolojik gelişmelerin çevresel etkilerinin dikkatlice değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of key determinants of environmental sustainability—namely renewable energy consumption, technological developments, urbanization, and population growth—on greenhouse gas emissions in Turkey using annual data for the period 1990–2022. By employing the ARDL (Autoregressive Distributed Lag) model, both short- and long-run relationships among the variables are analyzed. The findings indicate the existence of a long-run cointegration relationship between the variables. Specifically, renewable energy consumption and urbanization are found to reduce greenhouse gas emissions, while population growth increases them. However, technological developments do not exhibit a statistically significant impact on emissions. The results suggest that in order to reduce greenhouse gas emissions in Turkey, the transition to renewable energy sources should be accelerated, sustainable urban practices should be expanded, population growth should be managed, and the environmental implications of technological advancements should be carefully assessed.