Beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının üretken yapay zekâ yeterliliği ve 21. yüzyıl becerileri: Karma yöntem araştırması
Physical education and sport teacher candidates' productive artificial intelligence competence and 21st century skills: A mixed method research
  1. Tez No: 962190
  2. Yazar: TUĞBA CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN CEYHUN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının üretken yapay zekâ (ÜYZ) kullanım yeterlilik düzeyleri ile 21. yüzyıl öğreten becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma karma yöntem araştırma yaklaşımlarından açıklayıcı sıralı desen ile yürütülmüştür. Araştırmanın nicel boyutunu, İstanbul'daki devlet ve vakıf üniversitelerinde öğrenim gören toplam 323 beden eğitimi ve spor öğretmen adayı oluşturmuştur. Nicel aşamada, çalışma grubuna ulaşılabilirlik esas alınarak olasılıksız örnekleme türlerinden biri olan kolayda örnekleme yöntemiyle veri toplanmıştır. Nicel verilerin analizinden elde edilen sonuçlar doğrultusunda, nitel aşamada aykırı örnekleme yöntemi kullanılarak dikkat çekici uç değerleri temsil eden katılımcılar belirlenmiştir. Bu kapsamda, üretken yapay zekâ yeterlilik düzeyleri ve 21. yüzyıl öğreten becerileri açısından en yüksek puanı alan 4 ve en düşük puanı alan 4 öğretmen adayıyla, toplam 8 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler,“Üretken Yapay Zekâ Kullanım Yeterliliği Ölçeği”ve“21. Yüzyıl Öğreten Becerileri Kullanımı Ölçeği”kullanılarak toplanmış; analiz sürecinde, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), pearson korelasyon analizi ve post hoc testleri uygulanmıştır. Nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmen adayları üretken yapay zekâ araçlarını öğretimsel içerik üretimi, sunum hazırlama ve zaman yönetimi gibi alanlarda aktif biçimde kullanmakta ve bu araçlara ilişkin olumlu tutumlar sergilemektedir. Nicel verilerde üretken yapay zekâ yeterliliği ile 21. yüzyıl becerileri arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Nitel bulgular ise öğretmen adaylarının üretken yapay zekâ araçlarını eleştirel düşünme, dijital okuryazarlık ve iş birliği gibi becerileri geliştirmek amacıyla etkin bir şekilde kullandıklarını ortaya koymuştur. Bu durum, nicel ve nitel bulguların birbirini destekleyici nitelikte olduğunu ve üretken yapay zekâ araçlarının öğretmen adaylarının mesleki gelişimi ile 21. yüzyıl becerilerinin gelişimine katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between pre-service physical education and sport teachers' competency levels in the use of productive artificial intelligence (PUI) and 21st century teacher skills and to examine this relationship in depth in the context of pre-service teachers' experiences, perceptions and practices. The study was conducted with an explanatory sequential design from mixed method research approaches. The quantitative dimension of the study consisted of a total of 323 pre-service physical education and sports teachers studying at state and foundation universities in Istanbul. In the quantitative phase, data were collected through convenience sampling, one of the non-probability sampling types, based on the accessibility of the study group. In line with the results obtained from the analysis of quantitative data, participants representing remarkable extreme values were identified by using the outlier sampling method in the qualitative stage. In this context, semi-structured interviews were conducted with a total of 8 participants, 4 pre-service teachers with the highest score and 4 pre-service teachers with the lowest score in terms of productive artificial intelligence competency levels and 21st century teacher skills. Quantitative data were collected using the“Productive Artificial Intelligence Use Efficacy Scale”and the“Use of 21st Century Teaching Skills Scale”; independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation analysis and post hoc tests were applied in the analysis process. Qualitative data were analyzed by content analysis method. According to the results of the study, pre-service teachers actively use generative artificial intelligence tools in areas such as instructional content production, presentation preparation and time management and have positive attitudes towards these tools. Quantitative data revealed a significant relationship between productive artificial intelligence competence and 21st century skills. Qualitative findings revealed that pre-service teachers used generative artificial intelligence tools effectively to develop skills such as critical thinking, digital literacy and collaboration. This shows that quantitative and qualitative findings are supportive of each other and that generative artificial intelligence tools can contribute to the professional development of pre-service teachers and the development of 21st century skills.