Kamu sağlık yöneticilerini etkileyen düzenleyici kurumlar ve örgütsel süreçler üzerine bir araştırma
An investigation into the regulatory institutions and organizational processes affecting public health managers
- Tez No: 962196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAĞIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, sağlık yöneticilerinin görevlerini yerine getirirken karşılaştıkları düzenleyici kurumlarla ve örgütsel süreçlerle ilgili sorunları analiz etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, teorik olarak kurumsal kuram ve organizasyonel süreçler literatürüne dayanmaktadır. Kurumsal kuram, yöneticilerin davranışlarını etkileyen düzenleyici, normatif ve bilişsel-kültürel kurumları açıklar. Organizasyonel süreçler ise yöneticilerin örgütsel operasyonlarda karşılaştıkları problemler üzerinden karar alma süreçlerini incelemeyi sağlamaktadır. Bu araştırmada, sağlık yöneticilerinin karşı karşıya kaldıkları düzenleyici kurumlar (makro) ve örgütsel süreçlerle (meso) ilgili sorunların çoklu analiz düzeyinde ortaya çıkarılması sağlanmıştır. Araştırma, nitel bir araştırma tasarımına sahiptir. Veriler Sakarya ilinde yer alan beş kamu hastanesinde görev yapan toplam 15 sağlık yöneticisinden yarı yapılandırılmış mülakatlar aracılığıyla toplanmıştır. Tercih edilen 5 hastane Sakarya ili merkezinde yer alan ve sağlık hizmetlerinin neredeyse tamamına yakınını yürüten hastanelerdir. Bu açıdan araştırmada amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır ve örneklemin temsil gücünün yüksek olduğu kabul edilmektedir. Katılımcıların görev unvanları başhekim, başhekim yardımcısı, sağlık bakım hizmetleri müdürü ve idari ve mali işler müdürü gibi hastane yönetiminde doğrudan etkili pozisyonlardır. Elde edilen veriler Gioia yöntemiyle ve içerik analizi tekniğiyle değerlendirilmiştir. Ayrıca analiz süreci MAXQDA24 yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kodlama işlemi araştırmacı tarafından kodlardan, temalara ve son olarak birleştirilmiş boyutlara doğru tümevarımsal bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Daha sonra alanında uzman akademisyenlerden verileri kontrol etmeleri istenmiş ve üç farklı akademisyenden görüş alınarak veri analizinin güvenilirliği artırılmıştır. Araştırma sonucunda sağlık yöneticilerinin kurumsal düzeyde en çok mevzuat belirsizliği ve mevzuatların sahaya uyumuyla ilgili sorunlar yaşadıkları tespit edilmiştir. Bu sonuçlar kurumsal kuramın düzenleyici kurumlar boyutuyla uyumludur. Örgütsel düzeyde ise kamu yönetiminde örgütsel gelişim ve sorunları, çalışma ortamındaki etkileşimle ilgili sorunlar ve iş yükü dengesizliği gibi örgütsel sorunlar yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar örgütsel süreçler literatürünü desteklemektedir. Elde edilen bulgular, mevzuatların daha uygulanabilir hale getirilmesi, mevzuatsal karmaşıklığın azaltılması ve mevzuat çelişkilerinin azaltılmasına yönelik politika çıkarımları sunmaktadır. Örgütsel düzeyde karşılaşılan sorunlar ise sağlık örgütlerindeki operasyonel süreçlerin basitleştirilmesine yönelik yönetimsel çıkarımlar sağlamaktadır. Araştırmanın bulguları, sağlık sisteminin daha sürdürülebilir ve etkin işlemesine yönelik önemli iyileştirme alanlarına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to analyze the problems related to regulatory institutions and organizational processes that health managers face while performing their duties. The research is theoretically based on institutional theory and organizational process literature. Institutional theory explains the regulatory, normative, and cognitive-cultural institutions that influence managerial behavior. Organizational processes, on the other hand, provide a framework for examining managerial decision-making processes through the problems encountered in organizational operations. In this research, the problems related to regulatory institutions (macro) and organizational processes (meso) faced by health managers were revealed through a multi-level analysis. The study adopts a qualitative research design. Data were collected through semi-structured interviews with a total of 15 health managers working in five public hospitals located in Sakarya province. The five selected hospitals are located in the city center of Sakarya and are responsible for delivering almost the entire spectrum of healthcare services in the region. In this context, a purposive sampling method was used, and it is assumed that the sample has high representativeness. The participants held positions directly involved in hospital management, such as chief physician, deputy chief physician, director of nursing services, and director of administrative and financial affairs. The data obtained were analyzed using the Gioia methodology and content analysis technique, and the analysis process was conducted with the MAXQDA24 software. The coding process was carried out by the researcher in a deductive manner from codes to themes and finally to aggregated dimensions. Subsequently, domain experts were asked to review the data, and feedback was obtained from three different academics to enhance the reliability of the data analysis. As a result of the research, it was found that health managers experienced the most significant problems at the institutional level with regulatory uncertainty and the adaptation of regulations to field practices. These findings are consistent with the regulatory pillar of institutional theory. At the organizational level, it was concluded that they face organizational problems such as organizational development issues in public administration, problems related to interaction in the work environment, and workload imbalance. These results support the literature on organizational processes. The findings provide policy implications for making regulations more applicable, reducing regulatory complexity, and minimizing regulatory contradictions. The organizational-level problems encountered offer managerial implications for simplifying operational processes in healthcare organizations. The findings of the research point to important areas for improvement to ensure a more sustainable and effective functioning of the healthcare system.