Sporda hedonistik motivasyon ve katılım ilişkisi: Bedensel eylemin felsefi analizi
The relationship between hedonistic motivation and participation in sports: A philosophical foundations of bodily action analysis
- Tez No: 962203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, bireylerin mutluluk arayışında spora katılımın rolünü hedonizm perspektifiyle incelemeyi ve bedensel eylemin felsefi temellerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Hedonist düşünceye göre insan, doğası gereği hazza yönelen ve acıdan kaçınan bir varlıktır. Bu bağlamda Antik Yunan felsefesinin iki önemli temsilcisi olan Epiküros ve Aristippos'un haz anlayışları, bireylerin spora yönelme motivasyonlarının kuramsal arka planını anlamada önemli bir çerçeve sunmaktadır. Epiküros'un hazza ölçülü yaklaşımı ve Aristippos'un anlık hazza dayalı görüşleri, sporun birey için hem bedensel hem de zihinsel anlamda nasıl bir haz kaynağına dönüştüğünü anlamada yol gösterici olmaktadır. Günümüzde artan haz odaklı yaşam biçimleri, sporun yalnızca fiziksel değil, aynı zamanda psikolojik, sosyal ve felsefi boyutlarıyla ele alınmasını gerekli kılmaktadır. Bu araştırmada, bireylerin hedonistik eğilimlerinin spora katılım düzeyleri üzerindeki etkisi ile bu ilişkinin demografik değişkenlere (cinsiyet, yaş, eğitim durumu vb.) göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırma, nicel yöntem yaklaşımıyla ve betimsel tarama modeli çerçevesinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemi, Sakarya ilinde ikamet eden ve düzenli olarak spor yapan 413 katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler, kişisel bilgi formu, Oyar ve arkadaşları (2001) tarafından Türkçeye uyarlanan Spora Katılım Güdüsü Ölçeği ve Şengül & Aydınalp (2021) tarafından geliştirilen Hedonizm Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Analiz sürecinde SPSS 25.0 programı kullanılmış; gruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA), değişkenler arası ilişkilerde ise Pearson korelasyon ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, hedonizm ve spora katılım düzeylerinin demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermediğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, hedonizm ile spora katılım arasında düşük düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir (r = 0,114; p < 0,05). Ayrıca, regresyon analizi sonucunda hedonizmin spora katılım üzerinde anlamlı bir yordayıcı değişken olduğu saptanmıştır (β = 0,12; p < 0,05). Bu bulgular, bireylerin haz arayışlarının spora katılım motivasyonlarını etkileyen önemli bir unsur olabileceğini göstermektedir. Araştırma sonuçları, haz arayışının bireylerin spora katılım motivasyonunda etkili bir faktör olabileceğini ortaya koymakta ve sporu yalnızca bedensel değil, aynı zamanda felsefi bir eylem olarak değerlendirmeye imkân tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the role of sports participation in individuals' pursuit of happiness from a hedonistic perspective and to evaluate the philosophical foundations of bodily action. According to hedonistic thought, human beings are inherently inclined toward pleasure and avoid pain. In this context, the pleasure concepts of two significant representatives of Ancient Greek philosophy, Epicurus and Aristippus, provide an important framework for understanding the theoretical background of individuals' motivations for engaging in sports. Epicurus' measured approach to pleasure and Aristippus' views on instant pleasure serve as guiding principles in understanding how sports become a source of both physical and mental satisfaction for individuals. In today's increasingly pleasure-oriented lifestyles, it is necessary to consider sports not only in physical terms but also from psychological, social, and philosophical dimensions. This study investigates the effects of individuals' hedonistic tendencies on their levels of sports participation and examines whether this relationship differs based on demographic variables such as gender, age, and education level.The research was conducted using a quantitative approach within the framework of the descriptive survey model. The sample consists of 413 participants residing in Sakarya who regularly engage in sports. Data were collected using a personal information form, the Sports Participation Motivation Scale adapted into Turkish by Oyar et al. (2001), and the Hedonism Scale developed by Şengül & Aydınalp (2021). The analysis process was carried out using SPSS 25.0; independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were employed for group comparisons, while Pearson correlation and regression analyses were used to examine relationships between variables.The findings revealed that hedonism and sports participation levels did not significantly differ according to demographic variables. However, a low-level, positive, and significant relationship between hedonism and sports participation was identified (r = 0.114; p < 0.05). Furthermore, regression analysis showed that hedonism is a significant predictor of sports participation (β = 0.12; p < 0.05). These findings suggest that the pursuit of pleasure may be an influential factor in individuals' motivations for sports participation. The results emphasize that sports should be considered not only as a physical activity but also as a philosophical act that contributes meaningfully to individuals' pursuit of happiness.