An interdisciplinary assessment of needs in ESP: PHD degrees explored
ESP'deki ihtiyaçların disiplinlerarası değerlendirmesi: Doktora dereceleri araştırıldı
- Tez No: 962204
- Danışmanlar: PROF. DR. SİMA MODİRKHAMENEH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Urmia University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dünya genelinde İngilizce dil iletişiminin artan hızı ve ELT programlarında yapılan iyileştirmelerle birlikte, birçok dil eğitmeni pedagojilerini yeniden gözden geçirmiş ve materyallerini farklı ülkelerdeki öğrencilerin ihtiyaçlarına göre güncellemiştir. Ancak, İran üniversitelerinin özellikle ESP (Belirli Amaçlı İngilizce) materyalleri hazırlama konusunda materyallerini ve metodolojilerini güncellemede çok yavaş davrandıkları görülmektedir. Bu durum, İngilizcenin öğrencilerin başarısında önemli bir rol oynadığı lisansüstü çalışmalarda (doktora dereceleri) daha belirgindir. Bu nedenle, bu çalışma (1) doktora adaylarının dil ihtiyaçlarını sınıflandırmayı, (2) farklı disiplinlerde derecelerini alan adayların ESP ihtiyaçlarını karşılaştırmayı, (3) fikirlerini eğitmenlerinin fikirleriyle karşılaştırmayı, (4) adayların mevcut dil yeterlilik seviyelerini değerlendirmeyi ve son olarak (5) mevcut ESP derslerini adayların gerçek ihtiyaçlarıyla eşleştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, Tarım, Beşeri Bilimler, Fen Bilimleri, Mühendislik, Beden Eğitimi ve Kimya olmak üzere 6 disiplinden birinde doktora yapan 54 doktora adayı ve 32 profesör çalışmaya katılmıştır. Veriler, çeşitli kaynaklarla yapılan istişarelere (örneğin, Nunan, 1988; Dudley-Evans ve St. John, 1998; Chou, 1998), derslere katılımsız gözlemlere ve benzer katılımcı gruplarıyla dört ay içinde yapılan görüşmelere dayanarak geliştirilen, son derece güvenilir (r = .96) özel olarak hazırlanmış bir anket yoluyla toplanmıştır. Ayrıca, adayların mevcut yeterlilik düzeyini değerlendirmek için FCE (First Certificate in English) testi ve CEFR (Common European Framework of Reference) kullanılmıştır. Sonuçlar şunları gösterdi: (1) Alanla ilgili dergilerde makale okumak ve Dergiler için makale yazmak katılımcıların temel dil ihtiyaçlarıydı, (2) Farklı disiplinlerdeki adayların ihtiyaçları arasında anlamlı farklılıklar vardı, (3) Adayların dil ihtiyaçları konusunda adaylar ve profesörlerin fikirleri arasında farklılıklar vardı. Görüşme verilerinin daha detaylı analizi, katılımcıların mevcut ESP derslerinden memnun olmadıklarını ve derslerin yeterliliklerini geliştirmede başarısız olduğunu gösterdi. Bu derse ayrılan sürenin yetersizliği, verimsiz eğitmenler, öğrencilerin düşük yeterlilik seviyesi ve uygun olmayan materyaller ve ders kitapları, ESP derslerinde başarısızlığa yol açan temel sorunlar olarak bildirildi.
Özet (Çeviri)
With the growing speed of English language communication all over the world, and the improvements made in the ELT programs, many language instructors rethink their pedagogy and have updated their materials for students' needs in different countries. However, it seems that Iranian universities are so slow in updating their materials and methodology more specifically with regard to preparing ESP (English for Specific Purposes) materials. This is more outstanding in post-graduate studies (PhD degrees), where English plays a significant role in the success of the learners. Hence, this study aimed at, (1) classifying the language needs of the PhD candidates, (2) comparing ESP needs of candidates doing their degrees in different disciplines, (3) comparing their ideas with that of their instructors, (4) assessing current language proficiency level of candidates, and finally (5) matching the current ESP classes with candidates' real needs as well. To this end, 54 PhD candidates doing their degrees in one of the 6 disciplines of: Agriculture, Humanities, Sciences, Engineering, Physical Education, and Chemistry and 32 professors participated in the study. Data were collected through a highly reliable (r = .96) tailor-made questionnaire developed based on consultations with several resources (e.g., Nunan, 1988; Dudley-Evans & St. John, 1998; Chou, 1998) non-participant observations of the classes and interviews with a similar group of participants in a matter of four months. In addition, FCE (First Certificate in English) test and CEFR (Common European Framework of Reference) were utilized to assess the current proficiency level of the candidates. The results signified: (1) Reading articles in field-related journals, and Writing articles for journals as the main language needs of the participants, (2) significant differences among needs of the candidates across different disciplines, (3) differences between the ideas of candidates and professors concerning candidates' language needs. Further analysis of the interview data, indicated that the participants were not satisfied with the current ESP courses; and that the courses failed to improve their proficiency. Insufficient amount of time allotted to this course, unprolific instructors, low proficiency level of the learners, and inappropriate materials and textbooks were reported to be the main problems in ESP courses leading to the failure of the courses.