Altın otu ekstraktında kumarin içeriğinin belirlenmesine yönelik yüksek hassasiyetli bir HPLC yönteminin geliştirilmesi
Development of a highly sensitive HPLCmethod for determination of coumarin content in everlasting flower
  1. Tez No: 962207
  2. Yazar: ÖZGE DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Son yıllarda tıbbi amaçlarla yaygın olarak kullanılan altın otu; hazımsızlık, ödem, diyabet ve eklem ağrıları gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde fayda sağlamaktadır. Ayrıca, antikoagülan ve antioksidan özellikler gösteren“kumarin”bileşiğini yüksek miktarda içermektedir. Bu çalışmada, altın otu içeriğindeki kumarin miktarının belirlenmesi amacıyla ICH (International Council for Harmonisation of Technical Requirements for Pharmaceuticals for Human Use) standartlarına uygun yeni bir Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi(High Performance Liquid Chromatografy, HPLC) yöntemi geliştirilmiş ve bu yöntemin analitik validasyonu gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, farklı çözücüler ve ekstraksiyon süreleri kullanılarak elde edilen altın otu ekstraktlarında toplam flavonoid miktarı, kuersetin eşdeğeri olarak UV spektrofotometre yöntemiyle belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Everlasting flower, which has been widely used for medicinal purposes in recent years, is beneficial in the treatment of various ailments such as indigestion, edema, diabetes and joint pain. It also contains high amounts of“coumarin”compound which shows anticoagulant and antioxidant properties. In this study, a new High Performance Liquid ChromatographFy (HPLC) method in accordance with ICH (International Council for Harmonization of Technical Requirements for Pharmaceuticals for Human Use) standards was developed and analytical validation of this method was carried out in order to determine the amount of coumarin in everlasting flower. In addition, the total amount of flavonoids in everlasting flower extracts obtained using different solvents and extraction times was determined by UV spectrophotometer method as quercetin equivalent.