Osmanlı'dan Cumhuriyet'e finansal miras: Evrak-ı nakdiye (1915-1938)
The financial legacy from the Ottoman Empire to the Tepublic: Evrak-ı nakdiye (1915-1938)
- Tez No: 962222
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKET KAMİL AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde, Osmanlı Devleti'nin Birinci Dünya Savaşı harcamalarını finanse etmek için ihraç ettiği“evrak-ı nakdiye”isimli kâğıt paraların Türkiye Cumhuriyeti'ne intikaliyle birlikte genel çerçevede iktisat politikalarına, özelde ise para politikalarına etkisi incelenmiştir. Erken Cumhuriyet döneminde kaleme alınmış ikincil literatür ve dönemin birincil tanığı olan gazetelerden derlenen verilerle konu analitik açıdan incelenmeye çalışılmıştır. Neticede, Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkinin bir kopuştan ziyade süreklilik arz ettiği para politikası üzerinden vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the impact of the“Evrak-ı Nakdiye”—the paper money issued by the Ottoman Empire to finance its expenditures during the First World War—on economic policies in general, and monetary policies in particular, is examined within the context of its transfer to the Republic of Turkey. Using data compiled from secondary literature written in the early Republican period as well as newspapers of the time, which serve as primary witnesses, the subject is analyzed from an analytical perspective. Ultimately, it is emphasized that the relationship between the Ottoman Empire and the Republic of Turkey is characterized not by rupture but by continuity, particularly in the realm of monetary policy