İlkokul öğrencilerinin ölçmeye dayalı tahmin beceri ve stratejilerinin incelenmesi
An investigation of primary school students measurement based estimation skills and strategies
- Tez No: 962223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORAY SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin ölçmeye dayalı tahmin becerileri ile bu becerileri kullanırken başvurdukları stratejiler incelenmiştir. Öğrencilerin tahmin becerileri ve strateji kullanımlarının sosyoekonomik düzeylerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı betimsel olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın mevcut durumu tanımlamaya ve yorumlamaya yönelik olması nedeniyle betimsel tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Bitlis ili Tatvan ilçesindeki üç farklı sosyoekonomik düzeyde yer alan devlet ilkokullarında öğrenim gören toplam 200 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Ölçmeye Dayalı Tahmin Beceri Testi”kullanılmıştır. Araştırmada hem nitel hem de nicel analiz tekniklerinden yararlanılmıştır. Nitel veriler betimsel analiz yöntemiyle incelenirken nicel veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, öğrencilerin büyük bir kısmının tahmin becerisinin kısmen kabul edilebilir yani orta düzeyde olduğu, sosyoekonomik düzey arttıkça tahmin beceri düzeyinin de yükseldiği görülmüştür. Öğrencilerin tahmin stratejileri arasından en çok rastgele tahmin stratejisini kullandıkları bunun yanı sıra referans noktası kullanma, karşılaştırma ve parçalama stratejilerine de yer verdikleri belirlenmiştir. Birim tekrarlama, gözünde canlandırma ve sıkıştırma stratejisini daha az kullandıkları sonucuna varılmıştır. Ayrıca, kullanılan tahmin stratejileri ile sosyoekonomik düzey arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sosyoekonomik düzey arttıkça öğrencilerin strateji kullanımı artmış ve çeşitlenmiştir. Yüksek sosyoekonomik düzeye sahip öğrencilerin daha analitik ve planlı stratejiler kullandığı gözlenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, tahmin becerilerinin yeterince gelişmediği; bu becerilerin rastgelelikten uzaklaştırılarak sistematik bir şekilde strateji temelli öğretilmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
and the strategies they employed while utilizing these skills were examined. The extent to which students' estimation skills and strategy use differed according to their socioeconomic status was analyzed descriptively. Since the research aimed to describe and interpret the current situation, a descriptive survey model was employed. The study was conducted with a total of 200 students enrolled in public primary schools representing three different socioeconomic levels in Tatvan district of Bitlis province during the 2024–2025 academic year. As a data collection tool the“Measurement-Based Estimation Skills Test”developed by the researcher was used. Both qualitative and quantitative analysis techniques were utilized. Qualitative data were examined through descriptive analysis, while quantitative data were analyzed using the SPSS software. According to the research results, it was found that the majority of students demonstrated a moderately acceptable level of estimation skills, and that estimation skills increased as socioeconomic status rose. Among the estimation strategies, students most frequently used random estimation, while also employing strategies such as using reference points, comparison, and partitioning. It was concluded that unit iteration, visualization, and compression strategies were used less frequently. Furthermore, a statistically significant relationship was identified between the estimation strategies used and socioeconomic status. As socioeconomic status increased, the diversity and frequency of strategy use also increased. It was observed that students with higher socioeconomic status employed more analytical and planned strategies. In line with the findings, it is recommended that estimation skills, which are not sufficiently developed, should be systematically taught through strategy-based instruction rather than relying on randomness.