Sesli dramaların yeni medyası: Podcast yayıncılığında radyo tiyatroları
New media of audio dramas: Radio theaters in podcasting
- Tez No: 962224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Radyo yayınlarının başlamasından kısa bir süre sonra ortaya çıkan radyo tiyatroları; insan zihninde sadece sesle oluşturduğu dünya ve kendine özgü hikâye anlatım biçimi sayesinde dinleyiciler için önemli bir sesli içerik türü olmuştur. Genellikle radyo drama veya sesli drama olarak da adlandırılan bu tür ses temelli hikâye anlatıcılığından ortaya çıkmaktadır. Araştırmada hepsini kapsayan en genel ifade olan radyo tiyatrosu kavramı kullanılmıştır. Podcast yayıncılığı ise radyonun gerçek zamanlı yayın akışını ve belirli bir mekâna bağlı olma özelliğini ortadan kaldırarak, son yıllarda popülerleşmiş ve tüm sesli içerik türleri için yeni bir medya ortamı haline gelmiştir. Podcastin son yıllardaki popülerliği ve kendine has yapısı tüm sesli içerikler için yeni bir ortam yaratmıştır ve bu durum, birçok sesli içeriğin yapım sürecini de etkilemiştir. Bu çalışmada radyo tiyatrolarının günümüzdeki dijital sesli medya ortamı olan podcast yayıncılığı için üretilen özgün içerikler incelenmiştir. Sesli drama içeriklerinin podcast yayıncılığında kavramsal karşılığı podcast dizileri olarak; tek bölümlük kısa üretimler ise oyun olarak adlandırıldığı için araştırma boyunca bu içerikler podcast oyunu/dizisi olarak adlandırılmıştır. Türkiye'de giderek yaygınlaşan podcast ağlarından olan Podbee Media, K'nın Sesi, Castle Media gibi geleneksel yayıncılıktan bağımsız ve düzenli içerik üreten podcast ağlarının oyun/dizi üretimleri incelenmiştir. Üretilen podcast içeriklerinin üreticileriyle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş ve araştırma niteliksel tematik analiz yöntemi ile yürütülmüştür. Üreticiler podcast oyun/dizi içeriklerinde yapımcı, yazar, yönetmen, oyuncu, ses-müzik-efekt-kurgu tasarımcısı olarak yer almaktadır. Araştırmada, podcast oyunlarının ve dizilerinin benzerlik ve farklılıkları bulunsa da temel çıkış noktalarının radyo tiyatroları olduğu; podcastin içerik üretim sürecinde daha özgür bir alan sunduğu; üretim olanaklarının teknoloji ve çağın gereksinimlerine göre şekillendiği; bu sayede gelişen teknolojilerin, üretilen içeriklerin çeşitliliğini ve dinleyici deneyimini artırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Radio theaters, which emerged shortly after the start of radio broadcasts, have become an important type of audio content for listeners thanks to the worlds created in the minds of people only with sound and their unique storytelling style. This type, which is also generally called radio drama or audio drama, emerges from audio-based storytelling. The most general expression that encompasses all of them, the concept of radio theater, has been used in the research. Podcast broadcasting, on the other hand, has become popular in recent years by eliminating the real-time broadcast flow of radio and its feature of being tied to a specific place, and has become a new media environment for all types of audio content. The popularity of podcasts in recent years and their unique structure have created a new environment for all audio content, and this has also affected the production process of many audio content. In this study, the content produced in podcast broadcasting, which is today's digital audio media environment, of radio theaters has been examined. Since the conceptual equivalent of audio drama content in podcast broadcasting is podcast series; single-episode short productions are called plays, these contents have been called podcast plays/series throughout the research. The play/series productions of podcast networks such as Podbee Media, K'nın Sesi, Castle Media, which are increasingly widespread podcast networks in Turkey and produce regular drama content independent of traditional broadcasting, have been examined. In-depth interviews have been conducted with the producers of the produced podcast content and the research has been carried out using the qualitative analysis method. Producers take part in podcast play/series content as producers, writers, directors, actors, sound-music-effects-editing designers. The research concludes that, despite their similarities and differences, the basic starting point of podcast play/series is radio theater; podcasts create a freer space in the content production phase; the produced content is shaped according to the needs of the age, and developing technologies diversify the produced content while increasing the listener experience.