Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ve tüketici davranışlarının incelenmesi: Katılımcı profili, motivasyonlar ve engeller
Investigation of Individual Retirement System (BES) and consumer behavior: Participant profile, motivations and obstacles
- Tez No: 962225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ve tüketici davranışlarının incelenmesi bağlamında, katılımcı profili, motivasyonlar ve sistemin işleyişi üzerine odaklanmaktadır. Çalışmanın temel amacı, BES'e katılan ya da katılmayı düşünen bireylerin davranışlarını detaylı bir şekilde analiz etmek, bu davranışların şekillenmesinde etkili olan faktörleri belirlemek ve sistemin etkinliğini artıracak stratejiler önermektir. Bu doğrultuda, BES katılımcılarının beklentileri, katılım motivasyonları, algılanan avantajları ve karşılaştıkları engeller ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırma bulguları, BES katılımcılarının demografik profillerinin çeşitliliğini gözler önüne sermektedir. Katılımcıların büyük bir kısmı 35-54 yaş aralığında olup, sistemin daha çok çalışan bireyler tarafından tercih edildiği görülmüştür. Katılımcıların büyük bir bölümü üniversite mezunu olup, gelir seviyesi olarak en fazla 25.001-50.000 TL arasında bir gelir grubuna mensup oldukları belirlenmiştir. Bu durum, orta gelir grubundaki bireylerin BES'e katılım oranının daha yüksek olduğunu göstermektedir. BES'e katılım motivasyonları arasında en öne çıkan unsur, uzun vadeli birikim yapma amacıdır. Katılımcılar, emeklilik sonrası finansal güvence sağlamak ve tasarruf etmek için bu sisteme dahil olmaktadır. Vergi avantajları da tercih sebepleri arasında yer almakla birlikte, devlet katkısının katılım kararlarında beklenenden daha az etkili olduğu görülmüştür. Katılımcıların çoğu BES'e katılma sürecinde herhangi bir zorluk yaşamadıklarını ifade etmiştirBES'e olan güveni artırmak ve daha geniş kitlelere yayılmasını sağlamak için bilgilendirme kampanyalarının düzenlenmesi ve sistemin daha şeffaf hale getirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma, BES'in etkinliğini artırmak ve sistemin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla politika yapıcılara ve finansal hizmet sağlayıcılara yol gösterici olabilecek bulgular sunmaktadır. Elde edilen sonuçlar, bireylerin uzun vadeli tasarruf alışkanlıklarını geliştirme sürecine katkı sağlamakta ve BES'in gelecekte daha verimli bir sistem haline gelmesine olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the participant profile, motivations and functioning of the system in the context of examining the Individual Retirement System (BES) and consumer behavior. The main purpose of the study is to analyze in detail the behaviors of individuals who participate or are considering participating in BES, to determine the factors that are effective in shaping these behaviors and to suggest strategies that will increase the effectiveness of the system. In this context, the expectations, participation motivations, perceived advantages and obstacles of BES participants are discussed in detail. The research findings reveal the diversity of the demographic profiles of BES participants. The majority of the participants are between the ages of 35-54, and it has been observed that the system is preferred by working individuals. The majority of the participants are university graduates and it has been determined that they belong to an income group between 25,001-50,000 TL at most. This situation shows that the participation rate of individuals in the middle income group is higher in BES. The most prominent element among the participation motivations in BES is the aim of making long-term savings. Participants join this system to provide financial security and save after retirement. Although tax advantages are also among the reasons for preference, it was observed that state contribution was less effective than expected in participation decisions. Most of the participants stated that they did not experience any difficulties in the process of joining BES. In order to increase trust in BES and ensure its dissemination to wider audiences, information campaigns should be organized and the system should be made more transparent. This study provides findings that can guide policy makers and financial service providers in order to increase the effectiveness of BES and ensure that the system reaches wider audiences. The results obtained contribute to the process of developing long-term savings habits of individuals and enable BES to become a more efficient system in the future.