Building peace between India and Pakistan: The role of the Shanghai Cooperation Organization
Hindistan ve Pakistan arasındaki barışın korunması: Şangay İşbirliği Örgütünün rolü
  1. Tez No: 439155
  2. Yazar: MUHAMMAD UZAIR HASHMI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üyeleri arasında ekonomik, güvenlik ve siyasi işbirliğini geliştirmek amacıyla 2001 yılında kuruldu. Pakistan ve Hindistan ŞİÖ' nün en önemli gözlemci devletleridir ve Güney Asya'nın nükleer silaha sahip en etkin aktörlerdir. Pakistan ve Hindistan arasındaki ilişkiler bu ülkelerin bağımsızlık yıllarından beri gergindir. İki ülke arasındaki sonu gelmeyen silahlanma bölgesel barışı tehdit etmektedir. Rusya ve Çin, ŞİÖ' nün en etkin aktörleridir. Pakistan'ın Çin ile yakın ilişkileri bulunurken; Hindistan ise Rusya ile iyi ilişkilere sahiptir. En son Temmuz 2015'te Rusya'nın Ufa şehrinde düzenlenen ŞİÖ-BRICS zirvesinde Hindistan ve Pakistan ŞİÖ`nin daimi üyeleri olarak tanınmıştır ve bu statü 2016'da etkinlik kazanacaktır. Bu son gelişme ŞİÖ' nün Pakistan ve Hindistan arasında etkin bir rol oynama ve devletler arasında var olan çatışmalara çözüm üretme ihtimalini arttırmaktadır. Bu tez aşağıdaki soruları yanıtlama eğilimindedir: Terörizm, radikalizm ve ayrılıkçılık ŞİÖ üyelerinin tümü için ortak tehditler midir? Var olan ve potansiyel baskılara karşın ortak bir strateji geliştirmek mümkün müdür? Rusya ve Çin, Pakistan ve Hindistan'ı ŞİÖ vasıtasıyla bir araya getirebilir mi? ŞİÖ içerisindeki ekonomik enerji işbirliği Hindistan ve Pakistan'ı bir araya getirebilir mi? ŞİÖ halihazırdaki sorunlarını aşabilecek mi ve Batıdan gelen eleştirilere çözüm bulabilecek mi?
Özet (Çeviri)
The Shanghai Cooperation Organization was created in 2001 in order to promote economic, security and political cooperation between the member states. Pakistan and India became observer states to the SCO as the most influential countries in South Asia and as nuclear powers. The relations between Pakistan and India are hostile since their birth, which led to wars, continuous arms race which caused a major threat to the regional peace. The most influential members of the SCO are China and Russia. While Pakistan has close relations with China, India has the same with Russia. In the recent SCO-BRICS joint Summit held in Ufa, Russia in July 2015, Pakistan and India have been recognized as permanent members of the SCO taking effect in 2016. This development increases the possibility of the SCO to play the role of an arbitrator between Pakistan and India and help resolving the frozen conflicts between them. This thesis aims to answer the following questions: Are terrorism, extremism and separatism joint threats to all the members of the SCO? Would it be possible to create a joint strategy to fight the current and the potential pressures? Can Russia and China bring India and Pakistan on the same page through the SCO's forum? Can joint economic motives and energy club within the SCO help Pakistan and India in maintaining peace? Will the SCO be able to overcome its current limitations and cope with the Western criticism?