Fen öğretimi ile toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığını geliştirme: 6 ve 7. sınıf örneği
Improving gender equality awareness through science teaching: a 6th and 7th grade example
- Tez No: 962227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA HASANÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Araştırmanın amacı, ortaokul 6. ve 7. sınıf öğrencilerinde toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığını oluşturmak ve geliştirmekte fen öğretimi aracılığıyla geliştirilen toplumsal cinsiyet eşitliği etkinliklerinin etkisini incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinde durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen Türkiye'nin kuzeydoğusunda bir il merkezindeki özel bir eğitim kurumunda 6 ve 7. sınıfta öğrenim gören 37 (19 kız,18 erkek) ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Veri toplama araçları etkinlikler esmasında öğrencilerin doldurdukları çalışma kağıtları, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve bilgi formlarıdır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilen nitel veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Çalışma kağıtlarına doküman analizi yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre fen eğitimi bağlamında yürütülen etkinliklerin öğrencilerin toplumsal cinsiyet eşitliği konusunu düşünmelerini ve anlamalarını; toplumsal cinsiyet rolleri, sanat-spor-bilim ve meslek seçiminde toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda fırsat eşitliği, eğitimde ders materyalleri, ders içerikleri ve fen başarısında toplumsal cinsiyet eşitliği konularında farkındalık kazanmalarını sağlamaktadır. Araştırmaya katılan öğrenciler bu etkinliklerin toplumsal cinsiyet eşitliğini anlama ve sorgulamalarına katkı sağladığını düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the effect of gender equality activities developed through science education on creating and developing gender equality awareness among 6th and 7th grade middle school students. The study employed a case study design within qualitative research methods. The study group consisted of 37 middle school students (19 girls and 18 boys) in the 6th and 7th grades at a private educational institution in a provincial center in northeastern Turkey, selected using an appropriate sampling method. Data collection tools included worksheets filled out by students during the activities, semi-structured interviews, and information forms. Qualitative data obtained through the semi-structured interview form were analyzed using content analysis. The worksheets were analyzed using document analysis. According to the findings of the study, the activities carried out in the context of science education enable students to think about and understand gender equality; gain awareness of gender roles, equal opportunities in gender equality in arts, sports, science, and career choices, educational materials, course content, and gender equality in science achievement. Students who participated in the study believe that these activities contributed to their understanding and questioning of gender equality.