Kıyı kentlerinin mimari ve kentsel özelliklerine yönelik bir araştırma: Bartın-inkumu örneği
A study on the architectural and urban characteristics of coastal cities: the case of Bartin-inkumu
  1. Tez No: 962232
  2. Yazar: ALPEREN İSTEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez, kıyı kentlerinin mimari ve kentsel özelliklerini sürdürülebilirlik ilkeleri bağlamında incelemeyi amaçlamakta ve Bartın iline bağlı İnkumu turizm beldesini örnek alan bir araştırma sunmaktadır. Kıyı kentleri, sahip oldukları doğal, kültürel ve sosyal kaynaklar nedeniyle turizm başta olmak üzere çeşitli kullanım türleri açısından cazibe merkezleridir. Ancak bu özellikleri, aynı zamanda çevresel baskılar, düzensiz yapılaşma ve mevsimsel kullanım gibi çeşitli sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda, İnkumu yerleşiminin güncel kentsel sorunları; yoğun yazlık kullanım, yetersiz altyapı, sınırlı kamusal alanlar ve kıyı ekosistemine zarar veren yapılaşma örüntüleri üzerinden analiz edilmiştir. Araştırmanın temel amacı, İnkumu'nun mevcut mekânsal yapısını çok yönlü analiz ederek sürdürülebilir mimari ve kentsel planlama yaklaşımları doğrultusunda uygulanabilir çözüm önerileri geliştirmektir. Çalışma kapsamında alanın imar durumu, yapı kullanım türleri, yeşil alanların dağılımı, eğim, doluluk-boşluk oranları ve sosyal donatı alanları gibi çeşitli mekânsal analizler gerçekleştirilmiştir. Coğrafi Bilgi Sistemleri destekli bu analizlerle birlikte, alan gözlemleri, imar planı incelemeleri ve literatür taraması kullanılarak hem mevcut durum değerlendirilmiş hem de potansiyel gelişim alanları belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, İnkumu'nun yaz aylarında kullanıcı yoğunluğu artan; ancak kış aylarında neredeyse boşalan mevsimsel bir turizm yerleşimi olduğunu göstermektedir. Bu durum, sosyal donatı eksiklikleri, otopark yetersizliği, kıyıya erişimin sınırlılığı ve kamusal alan süreksizliği gibi sorunları beraberinde getirmektedir. Ayrıca yapılaşma baskısının kıyı kuşağında yoğunlaştığı; ekolojik dengeyi tehdit eden plansız gelişmelerin sürdürülebilirlik açısından ciddi bir risk oluşturduğu tespit edilmiştir. Çalışmada, kamusal alanların canlandırılması, mevcut yapıların doğal çevreyle uyumlu şekilde dönüştürülmesi, yeşil altyapının geliştirilmesi ve dört mevsim yaşanabilir bir kentsel yaşamın desteklenmesi yönünde öneriler sunulmuştur. Bu öneriler, yalnızca İnkumu'na değil; benzer ölçekteki diğer kıyı kentlerine de örnek teşkil edebilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the architectural and urban characteristics of coastal cities within the framework of sustainability principles and presents a case study focusing on the İnkumu coastal settlement, located in the province of Bartın, Turkey. Coastal cities, due to their natural, cultural, and social resources, serve as major attraction points, particularly for tourism and other seasonal activities. However, these very features also give rise to a variety of issues such as environmental pressure, unplanned urbanization, and seasonal usage problems. In this context, the study analyzes the current urban challenges of İnkumu—including intensive summer usage, inadequate infrastructure, limited public spaces, and development patterns that harm the coastal ecosystem. The main objective of the research is to conduct a multidimensional spatial analysis of İnkumu's current urban form and to propose applicable solutions through sustainable architectural and urban planning approaches. The study includes various spatial analyses such as zoning status, building usage types, green space distribution, topography, building density, and public amenity areas. These analyses are supported by Geographic Information Systems (GIS), site observations, evaluations of zoning plans, and literature review, offering a comprehensive assessment of the existing conditions and identifying potential areas for improvement. Findings indicate that İnkumu functions as a seasonal tourism destination with increased population during the summer, yet remains nearly vacant during the winter. This seasonal dynamic results in problems such as inadequate public amenities, lack of parking, limited access to the coast, and discontinuous public space networks. Moreover, the pressure of construction is concentrated along the coastline, with unregulated development posing significant risks to ecological sustainability. The study presents proposals aimed at revitalizing public spaces, transforming existing buildings in harmony with the natural environment, enhancing green infrastructure, and promoting a livable urban environment throughout all seasons. These proposals are designed not only for İnkumu but also as models that can be adapted to other small-scale coastal settlements with similar characteristics.