Aronya meyvesinden ultrases destekli yöntem ile fenolik bileşenlerin ekstraksiyonu ve karakterizasyonu
Extraction and characterization of aronia melanocarpa fruit phenolic components with ultrasound supported method
  1. Tez No: 962231
  2. Yazar: ZEYNEP SOLMAZ ÇAKIRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER TOKATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında, aronya meyvesinden fenolik bileşiklerin yanıt yüzey yöntemi kullanılarak ultrases destekli yöntemle ekstraksiyonunun optimizasyonu, geleneksel ve ultrases destekli ekstraksiyon yöntemleri ile elde edilen aronya fenolik ekstraktların bazı biyoaktif özelliklerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında Box-Behnken deney tasarımı kullanılarak ultrases destekli ekstraksiyon koşullarının optimizasyonunda toplam fenolik madde miktarı üzerine çözgen konsantrasyonu (%40-90 etanol), sonikatör gücü (50-200 Watt), görev döngüsü (10:6-10:10 sn:sn) ve ekstraksiyon süresinin (5-20 dakika) etkisi incelenmiştir. Optimizasyon sonrasında optimum ultrases destekli ekstraksiyon koşulları için etanol konsantrasyonu %50, sonikatör gücü 94 Watt, görev döngüsü 10:6 sn/sn ve ekstraksiyon süresi 13 dakika olarak saptanmıştır. Çalışmanın diğer aşamasında aronya fenolik ekstraktı geleneksel ekstraksiyon yöntemi (etanol konsantrasyonu %50, ekstraksiyon süresi 13 dakika, ekstraksiyon sıcaklığı 50℃) ile de üretilmiştir. Çalışmanın son aşamasında ise her iki yöntemle üretilen ekstraktların pH, toplam asitlik, ekstraksiyon verimi, toplam fenolik madde, toplam antosiyanin, toplam flavonoid madde, antioksidan kapasite ve fenolik bileşenlerinin kompozisyonları belirlenmiştir. Ekstraktlar benzer pH ve toplam asitlik değerleri göstermiş; ultrases destekli ekstraksiyonla üretilen aronya ekstraktı toplam fenolik madde, toplam antosiyanin, toplam flavonoid madde ve antioksidan kapasite açısından daha üstün özellikler sergilemiştir. Klorojenik asit, kuersetin 3 beta D glikozid, rutin, rosmarinik asit, kuersetin dihidrat, suksinik asit ve genistisi asit ekstraktlarda en çok bulunan fenolik bileşikler olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the optimization of phenolic compound extraction from aronia fruit using ultrasound-assisted method based on the response surface methodology was aimed, as well as the determination and comparison of certain bioactive properties of aronia phenolic extracts obtained through both conventional and ultrasound-assisted extraction methods. In the first stage of the study, the effects of solvent concentration (40–90% ethanol), sonicator power (50–200 Watt), duty cycle (10:6–10:10 s:s), and extraction time (5–20 minutes) on the total phenolic content were investigated using a Box-Behnken experimental design to optimize the ultrasound-assisted extraction conditions. Following the optimization, the optimal ultrasound-assisted extraction conditions were determined as 50% ethanol concentration, 94 Watt sonicator power, 10:6 s/s duty cycle, and 13 minutes of extraction time. In the subsequent stage of the study, aronia phenolic extract was also produced using a conventional extraction method (50% ethanol concentration, 13-minute extraction time, and 50°C extraction temperature). In the final stage of the research, pH, total acidity, extraction yield, total phenolic content, total anthocyanin content, total flavonoid content, antioxidant capacity, and phenolic composition of the extracts obtained via both methods were analyzed. The extracts exhibited similar pH and total acidity values; however, the ultrasound-assisted extract demonstrated superior characteristics in terms of total phenolic content, total anthocyanin content, total flavonoid content, and antioxidant capacity. Chlorogenic acid, quercetin 3-β-D-glucoside, rutin, rosmarinic acid, quercetin dihydrate, succinic acid, and genistic acid were identified as the most abundant phenolic compounds present in the extracts.