Modelling country, city, and institutional level predictors of inbound African students in Türki̇ye
Türkiye'deki Afrikalı uluslararası öğrencilerin ülke, şehir ve kurumsal düzeydeki belirleyicilerinin modellenmesi
- Tez No: 962233
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KONDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Uluslararası Öğrenci Hareketliliğinin (ISM) küresel ölçekte giderek katlanan sayıda bir eğilimi ve genel olarak dünyanın Güneyinden Kuzeyine doğru bir akışı gösteren örüntüler çizmektedir (Barnett ve diğerleri, 2016). Genel olarak uluslararası öğrenci hareketliliği üzerine yapılan araştırmalar, geleneksel hedef ülkelere odaklanırken, farklı coğrafyaları ve hareketlilik örüntülerini göz ardı etmiştir. Çeşitli çalışmaların ortaya koyduğu üzere, Türkiye, yarı-çeper bir ülke olmasına rağmen uluslararası öğrenciler için bölgesel bir merkez olarak ortaya çıkmıştır. Ancak, Afrika ülkelerinden çok sayıda öğrenci çekmesi, gelen Afrikalı öğrenciler olgusu üzerine olumsuz kamuoyu tartışmalarını tetiklemiş ve genel olarak ülke, kurum ve birey düzeyinde önemli katkıları olan Türkiye'deki uluslararası öğrenci hareketliliği olgusunun sorgulanmasına neden olmuştur. Bu problemden hareketle, Afrika'nın çeşitli vii ülkelerinden Türkiye'ye doğru olan öğrenc hareketliliğinin incelenmesi için göç kuramlarından alınmış olan itme-çekme kavramsallaştırması altında ele alınmış ve bu kapsamda ülke, kurum ve şehir düzeyindeki değişik modelleri kapsayan çok düzeyli bir model oluşturulmuştur. Elde edilen bulgular, genel olarak, şehrin sosyo-ekonomik gelişimi ve aynı milletten ağ etkilerinin, Türkiye'deki Afrikalı uluslararası öğrenci sayısını en iyi yordayan değişkenler olduklarını göstermiştir. Veri analizler ayrıca, devlet üniversitelerinin akademik performansı ve bu üniversitelerden duyulan memnuniyetinden de gelen öğrenci sayısını yordamada etkili olduğu görülmüştür. Vakıf üniversitelerinin şehir düzeyi faktörlerden çok güçlü ve pozitif bir şekilde etkilendiğini ortaya koymaktadır. Öte yandan, iç değerlendirme raporlarında“uluslararasılaşma”kelimesinin geçmesi negatif bir korelasyon gösterirken,“uluslararası öğrenci”kelimesi neredeyse tüm modeller için pozitif bir korelasyon göstermektedir. Ayrıca, mevcut kontenjanlarını doldurmakta zorlanmayan üniversitelerin genel olarak tercih edildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Global trends and path of International Student Mobility (ISM) unfold on an East-West axis, from the global South to the Global North (Barnett et al., 2016). Research on ISM in general focused on analyzing the overall trends and flows in ISM towards traditional destinations, while leaving out different geographies and patterns out of the focus. As several different studies indicate, Türkiye has emerged as a regional hub for international students despite being a semi-peripheral country. However, attracting great many students from African countries has sparked broad public discussions over the phenomenon of inbound African students, which questions the ISM phenomenon v in Türkiye in general. To investigate this phenomenon under a push-pull framework, a multi-level model was constructed. The outcome variable was chosen to be the total number of students in an institution, nested inside a city, from a particular African country, at a certain year. The results suggest that, overall, city socio-economic development and same-nation network effects best predict the number of African international students in Türkiye. An investigation into smaller samples of the data also reveals that public universities are influenced by academic performance and student satisfaction, while foundation universities, on the other hand, are very strongly and positively influenced by city-level factors. On the other hand, the occurrences of“internationalization”in internal evaluation reports reveal a negative correlation, while“international student”indicates a positive correlation for almost all of the models. Additionally, a general preference for universities that are not struggling to fill their available spots is observed.