Havacılık sektöründe liderlik tarzlarının örgütsel snizm üzerindeki etkisi
The effect of leadirship styles on organizational sinism in the aviation sector
  1. Tez No: 962241
  2. Yazar: DAMLA KESKİN ÇALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER BAHADIR DALMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, liderlik tarzlarının örgütsel sinizm üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle, havacılık sektöründe çalışanların yöneticilerinin liderlik tarzlarını nasıl algıladıkları ve bu algıların örgüte karşı sinik tutumlar geliştirmelerine neden olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmada, liderlik tarzlarının örgütsel sinizmin bilişsel, duyuşsal ve davranışsal boyutları üzerindeki etkileri detaylı olarak incelenmiştir. Araştırma bulguları, liderlik tarzlarının hem genel anlamda örgütsel sinizm üzerinde hem de sinizmin bilişsel, duyuşsal ve davranışsal boyutları üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma, liderlik tarzlarının örgütsel sinizmi nasıl etkilediğini anlamak için literatüre önemli katkılar sunmakta ve örgüt yöneticilerine sinizmle mücadelede uygulanabilir stratejiler geliştirmeleri konusunda yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of leadership styles on organizational cynicism. Specifically, it investigates how employees in the aviation sector perceive their managers' leadership styles and whether these perceptions lead to cynical attitudes toward the organization. The study explores the impacts of leadership styles on the cognitive, affective, and behavioral dimensions of organizational cynicism in detail. The research findings reveal that leadership styles have a significant impact on both general organizational cynicism and its cognitive, affective, and behavioral dimensions. This study contributes significantly to the literature by enhancing the understanding of how leadership styles influence organizational cynicism and offers practical insights for organizational managers in developing effective strategies to combat cynicism.