İşletmelerde toplam ekipman etkinliğinin verimliliğe etkisi : Durum analizi
The effect of total equipment efficiency on productivity in businesses: Case analysis
  1. Tez No: 962242
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKKOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN NEŞELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, üretim sektöründe verimliliğin artırılması amacıyla Toplam Ekipman Etkinliği (TEE) analiz yöntemi kullanılarak mevcut üretim süreçleri değerlendirilmiş ve iyileştirme önerileri sunulmuştur. Çalışma, talaşlı imalat ve taşlama işlemleri gerçekleştiren bir işletmede yürütülmüştür. Analizler, işletmede yer alan CNC taşlama hattı özelinde gerçekleştirilmiş olup, veriler doğrudan ERP ve MES sistemleri aracılığıyla toplanmıştır. İlk aşamada, üretim hattındaki duruş süreleri, kalite kayıpları ve performans düşüklükleri analiz edilerek temel problemler ortaya konmuştur. Bu çerçevede, TEE'yi oluşturan üç temel bileşen olan kullanılabilirlik, performans ve kalite oranları hesaplanmış, hattın mevcut durumuna ilişkin düşük TEE seviyesinin, özellikle operatör bekleme süreleri, parça sök-tak zamanları ve hurda oranları gibi nedenlerden kaynaklandığı belirlenmiştir. Problemin kaynağını daha net belirlemek amacıyla balık kılçığı diyagramı (Ishikawa) ve Pareto analizi kullanılmış, bu sayede üretim hattındaki en sık karşılaşılan duruş nedenleri ve bu nedenlerin TEE üzerindeki etkileri sistematik olarak sınıflandırılmıştır. Analizler sonucunda, en kritik iyileştirme alanının“bekleme süreleri”olduğu ortaya çıkmıştır. Uygulama sürecinde, hattın çevrim süresi boyunca geçen zamanlar analiz edilmiş ve bu sürelerin bertaraf edilmesine yönelik yöntemler geliştirilmiştir. Bu kapsamda yapılan iyileştirme çalışmaları sonucunda TEE oranlarında %13'lük bir artış elde edilmiştir. Sonuç olarak elde edilen bulgular, üretim süreçlerinde dijital sistemler olan ERP ve MES entegrasyonunun, verimlilik analizlerinin sistematik biçimde yapılmasına olanak sağladığını ve üretim hattı performansında kayda değer iyileşmelerin mümkün olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışma, sektöre özgü uygulamalı bir örnek teşkil etmekte ve benzer işletmeler için yol gösterici olma potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the current production processes were evaluated using the Total Equipment Effectiveness (TEE) analysis method in order to increase efficiency in the production sector and improvement suggestions were presented. The study was conducted in a company performing machining and grinding operations. The analyses were performed specifically for the CNC grinding line in the company and the data were collected directly through ERP and MES systems. In the first stage, the downtimes, quality losses and performance decreases in the production line were analyzed and the basic problems were revealed. In this context, the three basic components that make up the TEE, availability, performance and quality rates, were calculated and it was determined that the low TEE level regarding the current status of the line was caused by reasons such as operator waiting times, part disassembly-assembly times and scrap rates. In order to determine the source of the problem more clearly, fishbone diagram (Ishikawa) and Pareto analysis were used, and thus the most frequently encountered downtime reasons in the production line and the effects of these reasons on the TEE were systematically classified. As a result of the analyses, it was revealed that the most critical improvement area was“waiting times”. During the implementation process, the times spent during the cycle time of the line were analyzed and methods were developed to eliminate these times. As a result of the improvement studies carried out within this scope, a 13% increase in TEE rates was achieved. As a result, the findings obtained revealed that the integration of ERP and MES, which are digital systems in production processes, allows for systematic efficiency analyses and significant improvements in production line performance are possible. This study constitutes a practical example specific to the sector and has the potential to be a guide for similar businesses.