Hikâye anlatıcılığının satın alma niyetine etkisi üzerine bir araştırma: İnsan ve yapay zekâ anlatılarının karşılaştırılması
A study on the effect of storytelling on buying intention:A comparison of human and artificial intelligence narratives
- Tez No: 962251
- Danışmanlar: DR. MURAT METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, pazarlama bağlamında insan eliyle yazılmış hikâyeler ile yapay zekâ tarafından üretilmiş hikâyelerin tüketici algısı üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma kapsamında İstanbul'da yaşayan 17 katılımcı ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara, biri orijinal, diğeri yapay zekâya (ChatGPT) yazdırılmış olmak üzere iki ayrı hikâye okutulmuş ve her iki hikâyeye yönelik izlenimleri, duygusal tepkileri, anlatım tarzı değerlendirmeleri ve marka değerleriyle ilişkileri sorulmuştur. Alınan yanıtlar MAXQDA 2023 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, insan tarafından yazılmış hikâyelerin güven, duygusal bağ ve hikâyeleştirme unsurları açısından daha güçlü etkiler yarattığını ortaya koyarken; yapay zekâ hikâyelerinin ise doğrudanlık, profesyonellik ve dilsel açıklık yönleriyle öne çıktığını göstermektedir. Bu bağlamda, anlatının biçimi kadar içerdiği değerlerin de tüketici algısı üzerinde belirleyici rol oynadığı anlaşılmıştır. Anlatıların duygusal etkisi, satın alma niyetiyle doğrudan ilişkilendirilmiş, özellikle insan tarafından yazılan hikâyenin, katılımcıların çoğunda daha güçlü bir marka imajı yarattığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively examine the effects of human-written stories and artificial intelligence-generated stories on consumer perception in the context of marketing. In-depth interviews were conducted with 17 participants living in Istanbul as part of the qualitative research. Participants were asked about their impressions, emotional reactions, narrative style evaluations, and brand values of both stories, one original and the other written by artificial intelligence (ChatGPT). The responses were analyzed using MAXQDA 2023 software. The findings show that human-written stories create stronger effects in terms of trust, emotional connection, and storytelling elements, while artificial intelligence stories stand out with their directness, professionalism, and linguistic clarity. In this context, it was understood that the values contained in the narrative play a decisive role in consumer perception as much as the form of the narrative. The emotional impact of the narratives was directly associated with purchase intention, and it was concluded that the human-written story in particular created a stronger brand image in most of the participants.