Marka değerinin tüketici satın alma niyeti üzerindeki etkisinde marka hikayelerinin düzenleyici rolü: Gayrimenkul projeleri üzerine bir araştırma
The moderating role of brand stories in the impact of brand equity on consumer purchase intention: A study on real estate projects
- Tez No: 962252
- Danışmanlar: DR. MURAT METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, marka değerinin tüketici satın alma niyeti üzerindeki etkisini ve bu ilişkide marka hikâyelerinin düzenleyici rolünü incelemektedir. Araştırma kapsamında, gayrimenkul projeleri bağlamında marka değeri kavramı detaylı şekilde ele alınmış ve bu değerin tüketici satın alma niyetiyle olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Ayrıca, marka hikâyelerinin bu süreci nasıl yönlendirdiği ve düzenleyici bir unsur olarak nasıl işlev gördüğü araştırılmıştır. Çalışmada, Türkiye'de faaliyet gösteren bir gayrimenkul firmasının tanıtım filmi kullanılarak nicel bir analiz gerçekleştirilmiştir. Uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen 252 katılımcıya önce ilgili tanıtım filmi izletilmiş, ardından anket uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, marka değerinin satın alma niyeti üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğunu; marka hikâyelerinin ise bu ilişki üzerinde hem doğrudan hem de düzenleyici bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Ayrıca, yaş, cinsiyet ve medeni durum gibi bazı demografik değişkenlerin marka değeri algısı, hikâyeleştirme düzeyi ve satın alma niyeti üzerinde anlamlı farklılıklar yarattığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of brand equity on consumers' purchase intention and the moderating role of brand storytelling in this relationship. Within the scope of the research, the concept of brand equity is explored in detail in the context of real estate projects, and its relationship with purchase intention is evaluated. Furthermore, the study investigates how brand stories guide this process and function as a moderating factor. A quantitative analysis was conducted using a promotional film from a real estate company in Turkey. A total of 252 participants, selected through a convenience sampling method, were first shown the promotional film and then asked to complete a survey. The findings revealed that brand equity has a positive and significant effect on purchase intention, and that brand storytelling plays both a direct and moderating role in this relationship. Additionally, demographic variables such as age, gender, and marital status were found to cause significant differences in perceptions of brand equity, the level of storytelling, and purchase intention.