Alî Enver ve mevlevî şairler tezkiresi: Semâ'-hâne-i Edeb (İnceleme-metin)
Ali Enver and his tezkire of mevlevi poets: Semâ'-hâne-i Edeb (Analysis-text)
- Tez No: 962259
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ODUNKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 494
Özet
Alî Enver, XIX. yüzyılın ikinci yarısından XX. yüzyılın ilk yarısına kadar yaşamış son asır Osmanlı nâip ve ediplerindendir. Onun adını unutulmaktan kurtarıp günümüze taşıyan yegâne eseri ise Semâ'-hâne-i Edeb isimli şu'arâ tezkiresidir. Bu çalışmaya konu edilen ve içerisinde yüz doksan bir Mevlevî şairin hâl tercemesi ile şiirlerini barındıran tezkire, Esrâr Dede'nin XVIII. yüzyılın sonlarında kaleme aldığı Tezkire-i Şu'arâ-yı Mevleviyye adlı eserinin daha sade bir dil ve üslûp üzere özetlenmiş hâli olmakla ma'rûfdur. Bir giriş ve dört bölüm şeklinde tertip edilen bu çalışmada, Semâ'-hâne-i Edeb transkripsiyon alfabesine aktarılmış ve muhtevası incelenerek Esrâr Dede Tezkiresi'nin muhtasarı olması haricindeki değeri ve konumu ortaya konmuştur. Ayrıca yazarının hayatı, eserleri ve edebî şahsiyeti hakkında da detaylı bilgiler verilerek gerek Alî Enver gerek Semâ'-hâne-i Edeb üzerine yapılacak çalışmalar için araştırmacıların istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Alî Enver, who lived from the latter half of the nineteenth century into the early twentieth century, was among the last Ottoman nā'ibs (judges) and literary figures. His sole surviving work, Semâ'-hâne-i Edeb, a tezkire of poets, has preserved his name from obscurity. This work compiles the biographies and selected poems of 191 Mevlevi poets and is recognized as a simplified and stylistically accessible adaptation of the Tezkire-i Şu'arâ-yı Mevleviyye, authored by Esrâr Dede at the end of the eighteenth century. This dissertation transferred Semâ'-hâne-i Edeb to the alphabet of transcription and undertakes a comprehensive analysis of its content. Beyond identifying the work as a mere abridgment of Esrâr Dede's Tezkire, this study elucidates its unique literary and scholarly significance. Furthermore, it presents detailed biographical information concerning Alî Enver's life, corpus, and literary persona, thereby furnishing a foundational resource for future scholarship on both Alî Enver and Semâ'-hâne-i Edeb.