Women icon painters of the late Ottoman era and the Meiji era: Artistic legacies from Istanbul and Tokyo
Geç Osmanlı dönemi ve Meiji dönemi kadın ikona sanatçıları: İstanbul ve Tokyo'dan sanatsal miraslar
  1. Tez No: 962258
  2. Yazar: VİLDAN PAPAKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MIYUKI AOKI GIRARDELLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Modernleşmenin ön koşulunun Batılılık olarak esas alındığı bir dönemde, Doğu dünyasına ait kadın sanatçıların üretimlerinde dini betimin izini sürmek bu çalışmanın çıkış noktasını teşkil etmektedir. Japon İmparatorluğu, Rus İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu üçgeninde geliştirilen konu içerikte, çeşitli kadın sanatçıların sanat üretimi için verdikleri mücadelenin, onların yollarını gerek fiziksel alanda farklı tarihsel zamanlarda kesiştirmeleri gerekse de sanatsal mesafe olarak birbirlerine aslında ne kadar yakın olduklarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Edo Dönemi'nden (1603-1868) Meiji Dönemi'ne (1868-1912) geçiş, Japonya'da modernleşme devrinin özü kabul edilir. Dezavantajlı şartlardan gelen samuray kökenli bir ailenin kızı olan Rin Yamashita (1857-1939), geleneksel sanatlar üzerine eğitim alan bir öğrenciyken, Meiji Dönemi'nde ülkede ilk defa Batılı anlamda güzel sanatlar eğitimi veren kurum olarak açılan Kōbu Bijutsu Gakkō (Teknik Güzel Sanatlar Okulu) (1876)'da eğitim alarak çeşitli alanlarda üretimde bulunmuş ve sanatsal yaşamı onu, İstanbul'a da uğradığı bir deniz seferi ile Rusya topraklarına kadar taşımıştır. Olga Petridou (1898-1980), Viktoria Lintridu (1905-1968), Egli Zografu-Simalaridou (1911-1999), Eleni Laskaratou (1912-1990) gibi isimler ise Osmanlı İmparatorluğu'nun eğitimde modernleşme faaliyetleri neticesinde kurulmuş Sanâyi-i Nefîse Mektebi ve İnâs Sanâyi-i Nefîse Mektebi'nin Cumhuriyet döneminde birleşerek Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (1928) adını aldığı eğitim kurumunda, Türk resim sanatının en önemli ressam-eğitmenlerinden Batı resim sanatı almışladır. 19. yüzyıldan 20. yüzyıla geçişin adaptasyon sürecinde Asya kıtasının iki ucunda farklı coğrafyalardan bu isimler, dînî alanda icra ettikleri sanat eserleriyle Doğu-Batı sentezinde, geleneksellikle moderniteyi dengeleyen janrlar bağlamında birer köprü vazifesi görmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Western-oriented modernity is undoubtedly deemed a part of art history as much as it is of sociology. In light of a Western-directed Modernization, the periodical shifts and variations in art productions of certain Eastern women artists constitute the base of this study. The content of this research is expanded on the triangle of the Japanese, Russian and Ottoman Empires with the aim of crossing the paths of featured women artists, from the imperial capitals like Istanbul and Tokyo, who went through a similar process non-simultaneously within a physically vast distance yet artistically close. Transition from Edo Period where the rule was highly influenced by the samurais to Meiji Period is taken as the core of Westernization Period in Japan. Rin Yamashita (1857-1939), while she was a student receiving education in traditional arts field, made her first encounter with Western art offered by Western tutors as she enrolled in Kōbu Bijutsu Gakkō (Technical Fine Arts School) which was founded on the purpose of providing Western-style art education. Women artists selected for depicting the scene on the transition period of Ottoman Empire to Republic of Türkiye; Olga Petridou (1898-1980), Viktoria Lintridu (1905-1968), Egli Zografu-Simalaridou (1911-1999), Eleni Laskaratou (1912-1990) were students of the co-educational Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (State Academy of Fine Arts) (1928) which emerged after the merge of Sanâyi-i Nefîse Mektebi and İnâs Sanâyi-i Nefîse Mektebi (The Imperial School of Fine Arts for Girls) where they were tutored by the most prominent Ottoman-Turkish artists, primarily in the field of Western-style painting.