Anonim şirketin haklı nedenle feshi davasında haklı neden kavramı
The concept of 'just cause' in the case for dissolution of the joint stock company for just cause
- Tez No: 962273
- Danışmanlar: PROF. DR. N. FÜSUN NOMER ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Anonim şirketin haklı nedenle feshi davası, hukukumuzda ilk kez 6102 sayılı Ticaret Kanunu'nun 531. maddesi ile bir azınlık hakkı olarak düzenlenmiştir. Çalışmamızın konusunu bu dava bakımından“haklı neden”kavramı oluşturmaktadır; bu doğrultuda önce sürekli borç ilişkilerinde haklı neden kavramı, bunun şirketler hukukundaki yansımaları ve kriter olarak kabul edildiği müesseseler, devamında anonim şirketin haklı nedenle feshi davasının usulî özellikleri incelendikten sonra anonim şirketin feshi bakımından haklı neden teşkil eden hususlar sınıflandırılarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The case for dissolution of the joint stock company for just cause was regulated as a minority shareholders' right in Turkish law for the first time in the Turkish Commercial Code No. 6102, Article 531. The subject of our thesis is the concept of“just cause”in the said case. In this regard, firstly the concept of just cause in continuous debt relationships, its reflections in company law and the institutions where it is accepted as a criteria will be examined. Then, after examining the procedural features of the case of dissolution of a joint stock company for just cause, the issues that constitute a just cause for the dissolution of a joint stock company will be categorized and examined.