Yapay zekânın sözleşme dışı hukuki sorumluluğu
Extra-contractual liability for artificial intelligence
- Tez No: 962274
- Danışmanlar: PROF. DR. SANEM AKSOY DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Toplum hayatında yapay zekâ kullanımı hızla artmaktadır. Bu yeni teknolojiler yaşam süreçlerinin dönüşümünü tetiklemiştir. Gündelik iş rutinlerinden profesyonel hayata kadar birçok alanda aldığı rol ile öne çıkan yapay zekâ, geleneksel programlardan ayrılmakta ve dinamik bir öğrenme süreci ihtiva etmektedir. Teknoloji alanındaki hızlı gelişme eğilimi karşısında yapay zekânın öğrenme ve geniş anlamda muhakeme becerisi üretici, yazılımcı ve kullanıcının öngöremeyeceği davranış biçimlerine yönelik kazanımlar elde etmesine neden olabilecektir. Bu bağlamda yapay zekânın, kişilerin hukuken korunan menfaatlerini tehlikeye atabileceğine ve bunları ihlal edebileceğine yönelik mevcut örnekler ve muhtemel riskler bakımından hukukun bir dönüşüm ihtiyacı içerisinde olup olmadığı meselesi tartışmaya açılmıştır. Bu çalışma kapsamında yapay zekâya yönelik söz konusu endişelere dair yapay zekânın teknik özellikleri ve hukuki statüsünü tayine yönelik değerlendirmelerden hareketle mevcut hukuki kavramların yeterliliği tartışılarak Türk hukukunda yapay zekânın yol açacağı zararlardan sözleşme dışı hukuki sorumluluk bağlamında hangi temel esaslar uyarınca kimlerin sorumlu tutulabileceği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of artificial intelligence in social life is rapidly increasing. These new technologies have triggered a transformation in life processes. Standing out with its role in many areas, from daily routines to professional life, artificial intelligence differs from traditional programs by encompassing a dynamic learning process. In the face of rapid technological advancements, the learning and broad reasoning abilities of artificial intelligence may lead to behavioral patterns that producers, developers, and users cannot foresee. In this context, the issue of whether the law needs to undergo a transformation has been brought into discussion, considering existing examples and potential risks indicating that artificial intelligence may endanger or violate individuals' legally protected interests. Within the scope of this study, starting from evaluations regarding the technical features of artificial intelligence and its legal status, the adequacy of existing legal concepts is discussed, and the fundamental principles under which responsible parties can be held liable for damages caused by artificial intelligence in Turkish law within the framework of extra-contractual liability are examined.